لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

آمریکا چین را در رابطه با هنگ‌کنگ تحریم کرد و فروش تسلیحات به تایوان را مورد تایید قرار داد


تفنگداران دریایی تایوان در یک رزمایش ضدتروریستی در سواحل «نیو تایپه سیتی» به رئیس جمهوری تایوان ادای احترام می‌کنند. آرشیو، ۴ مه ۲۰۱۹
تفنگداران دریایی تایوان در یک رزمایش ضدتروریستی در سواحل «نیو تایپه سیتی» به رئیس جمهوری تایوان ادای احترام می‌کنند. آرشیو، ۴ مه ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دولت ایالات متحده روز دوشنبه ضمن تایید یک فروش عمده تسلیحاتی به تایوان، مقام‌های مسئول در چین را به دلیل سرکوب دموکراسی‌خواهان در هنگ‌کنگ هدف تحریم قرار داد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید فروش ۲۸۰ میلیون دلار تجهیزات نظامی مخابراتی پیشرفته به تایوان را تائید کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای درباره این فروش تازه تجهیزات به تایوان گفت این تجهیزات مخابراتی برای «کمک به بهبود امنیت دریافت‌کنندگان و یاری‌رسانی در حفظ ثبات سیاسی، توازن نظامی، پیشرفت اقتصادی» و «مشارکت در هدف دریافت‌کنندگان برای نوسازی توان نظامی مخابراتی‌شان در پشتیبانی از نیازهای ماموریتی و عملیاتی» تصویب شد.

همزمان، وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کردند ۱۴ عضو کمیته دائمی پارلمان چین را هدف توقیف دارایی‌هایشان در حوزه قضایی ایالات متحده قرار داده و آنها و خانواده هایشان را از سفر به آمریکا منع کرده‌اند.

دولت پرزیدنت ترامپ هفته پیش نیز دسترسی مقام‌های حزب کمونیست چین به ویزای آمریکا را به دلیل اقداماتشان در استان سین کیانگ، تبت، تایوان و دریای جنوبی چین محدود کرده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه ای درباره تحریم های تازه در ارتباط با هنگ کنگ گفت: «این اقدامات بار دیگر نشان‌دهنده بی‌اعتنایی کامل پکن به تعهدات بین‌المللی‌اش بر مبنای اعلامیه مشترک چین و بریتانیا است؛ اعلامیه‌ای که معاهده‌ای ثبت‌شده در سازمان ملل متحد است.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، اقدامات دولت پرزیدنت ترامپ تاکیدی بر ادامه همکاری ایالات متحده با متحدان و شرکا برای پاسخگو کردن پکن در رابطه با تضعیف وعده خودگردانی هنگ کنگ است.

XS
SM
MD
LG