لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

مایک پمپئو: وزارت خارجه آمریکا پنج برنامه تبادل آموزشی و فرهنگی با چین را متوقف کرد


مایک پمپئو
مایک پمپئو

وزیر خارجه ایالات متحده از اقدام وزارتخانه متبوعش در پایان دادن به پنج برنامه تحت عنوان «تبادل فرهنگی» با جمهوری خلق چین خبر داد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه ۱۴ آذر ماه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این اقدام وزارت خارجه، گفت که این برنامه‌ها عبارتند از: سفر آموزشی سیاستگذاران به چین، دوستی آمریکا-چین، تبادل رهبری آمریکا-چین، تبادل فرااقیانوس آرام آمریکا-چین، و آموزشی و فرهنگی هنگ کنگ.

به گفته آقای پمپئو، چنین برنامه‌هایی که تحت قانون تبادل آموزشی و فرهنگی مشترک اجرا می‌شوند، به کارکنان دولت آمریکا اجازه می‌دهند با استفاده از بودجه یک دولت خارجی سفر کنند.

وی افزود، در حالی که سایر برنامه‌های تحت این قانون به نفع دو طرف است، «اما این پنچ برنامه کاملا توسط دولت چین به عنوان ابزار تبلیغاتی قدرت نرم تامین مالی و اجرا می‌شوند.»

مایک پمپئو خاطرنشان کرد که آمریکا از برنامه‌های تبادل فرهنگی منصفانه و متقابل با مقام‌ها و مردم چین استقبال می‌کند، اما «برنامه‌های یک‌طرفه از این دست به نفع دو طرف نیست.»

وزیر خارجه آمریکا همزمان در توئیتی نوشت: «آمریکا این هفته پنج برنامه تبلیغاتی با بودجه چین را متوقف کرد. ما از گفت‌وگوهای متقابل حقیقی با مقام‌ها و مردم چین استقبال می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG