لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده: آمریکا آماده از سر گیری دور هفتم مذاکرات غیرمستقیم با ایران است 


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد آمریکا آماده از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم در وین است. سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد خبر توقف مبادله زندانیان از سوی دولت جدید ایران گفت که آزاد کردن اتباع آمریکا یک الویت مسلم برای دولت جو بایدن است و تا زمانی که آن‌ها دوباره به خانه خود بازنگشته‌اند این دولت دست از تلاش بر نمی‌دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد و در جلسه‌‌ای با خبرنگاران گفت ما آماده‌ایم به وین برگردیم و با متحدین خود، روسیه و چین به مذاکره غیر مستقیم بنشینیم و «در ضمن، این ایران است که باید تصمیم‌هایی بگیرد که چگونه در این مسیر می‌خواهد پیش برود.»

به گفته ند پرایس، دولت بایدن معتقد است «دیپلماسی بهترین و مؤثرترین روش» برای آن است که جمهوری اسلامی ایران برای همیشه و به طور قابل راستی‌آزمایی از دستیابی به سلاح هسته‌ای منع شود. آقای پرایس اضافه کرد که «با طرفین مذاکره کننده در تماس هستیم و همه معتقدیم که ایران نباید هیچگاه به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با شرکت انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید ایران گفت این تصمیم مربوط به خود اتحادیه اروپا است. در پاسخ به سؤال بخش فارسی صدای آمریکا که آیا این تصمیم با واشنگتن در میان گذاشته شد یا خیر پرایس به این بسنده کرد که ایالات متحده و اتحادیه اروپا همیشه در زمینه های مختلف مشورت می‌کنند. او به استدلال اتحادیه اروپا برای شرکت در آن مراسم اشاره کرد که باز نگاه داشتند کانال‌های ارتباطی مهم است.

گیتا آرین در مورد گزارش نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، که گفته است دولت ابراهیم رئیسی مذاکره در مورد تبادل زندانیان را ادامه نخواهد داد از ند پرایس سوال کرد که او در پاسخ گفت از این گزارش آگاه است و با وجود این، آزاد کردن اتباع آمریکا یک اولویت مسلم برای دولت بایدن است و تا زمانی‌ که آن‌ها دوباره به خانه بازنگشته‌اند دست از تلاش بر نخواهد داشت. او افزود «از هر راه و طریقی و مسیرهای ارتباطی این کار را خواهیم کرد».

در رابطه با گزارش‌ها در خصوص ضبط یک کشتی در خلیج عمان در روز سه‌شنبه توسط افراد مسلحی که گمان می رود مرتبط با ایران باشند، سخنگوی وزارت خارجه گفت آمریکا سرگرم بررسی و هماهنگی با متحدین هستیم. او گفت ماجراجویی ایران در زمینه دریانوردی تازگی ندارد اما اینکه با اطمینان گفت آیا این بار هم ایران دخیل بوده یا خیر هنوز زود است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG