لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

کرونا در ایران - شمار رسمی مبتلایان روزانه به مرز ۴۰ هزار نفر نزدیک شد


بازا تهران
بازا تهران

وزارت بهداشت ایران، از ۱۱ تا ۱۲ مرداد، ۳۹ هزار و ۱۹ مبتلای جدید را در کشور تأیید کرد. همچنین در این ۲۴ ساعت، ۳۷۸ نفر دیگر جان باختند.

بسیاری معتقدند آمار واقعی ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران به مراتب بالاتر از آن چیزی است که رسما اعلام می‌شود.

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در یک برنامه تلویزیونی گفت اگر‌ بخواهیم شمار فوتی‌ها را «اصلاح» کنیم حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر خواهد شد.

دکتر طبرسی با اشاره به ۵ هزار بستری در روز گذشته گفت «این پیک، از همه پیک‌های کرونا وضعیت بدتری دارد.» به گفته رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری همه نیروها فرسوده شده‌اند و «جمع کردن کار» سخت شده است.

بررسی تعطیلی دو هفته‌ای به روزهای آتی موکول شد

پس از نامه سعید نمکی، وزیر بهداشت به رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله خامنه‌ای از روحانی خواست تا موضوع تعطیلی دوهفته‌ای برای مقابله با شیوع کرونا بررسی شود.

روزنامه «همشهری» به نقل از رحمانی فضلی، وزیر کشور گزارش داد که قرار است در مورد این موضوع «بررسی دقیق‌تری» صورت گیرد و در روزهای آتی در مورد آن بحث شود.

۸ هزار بستری در تهران

رئیس بیمارستان شهید لواسانی می‌گوید در تهران حدود ۸ هزار بستری هست که بسیاری از آنها «روی تخت‌های موقت برانکارد» در اورژانس‌ها بستری هستند.

علی جمالیان با اشاره به نزدیک شدن به ماه محرم به خبرگزاری ایلنا گفت در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها و برگزاری مراسم محرم «یک بحران غیر قابل پیش‌بینی و عجیب و غریب» برای کشور اتفاق خواهد افتاد.

در همین حال، رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا اعلام کرد که مراسم ماه محرم «به شرط رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی» و با اولویت استفاده از «مکان‌های باز و دارای تهویه هوا» برگزار خواهد شد.

حسین ذوالفقاری گفت تحت هیچ شرایطی مراسم عزاداری نباید در خانه‌ها برگزار شود.

بستری‌ها در گیلان بالاتر از ظرفیت بیمارستان‌ها

معاون علوم پزشکی گیلان، از بستری شدن ۱۴۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در این استان خبر داد و گفت این تعداد از ظرفیت بیمارستان‌ها بیشتر است. انوش دهنادی مقدم به «همشهری آنلاین» گفت تعدادی از بیماران درمان رمدسیور را از طریق سرپایی و در منازل خود دریافت می‌کنند.

دهنادی مقدم افزود که بیمارستان صحرایی قادر به ارائه خدمات تخصصی و مجهز به اکسیژن ساز و ونتیلاتور(دستگاه تنفس مصنوعی) نیستند و گفت «اگر لازم باشد از ظرفیت درمانی ارتش و سپاه بهره می‌بریم.»

دفن دسته‌جمعی جان‌باختگان کرونا در کرمان

خبرگزاری ایسنا با اشاره به اینکه در کرمان بین ۲۰ تا ۲۹ نفر در هر شبانه‌روز جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست می‌دهند از دفن «دسته‌جمعی» جانباختگان کرونا خبر داده است.

این خبرگزاری با انتشار تصاویری محل این دفن‌ها را دامنه کوه صاحب الزمان عنوان کرده است.

در عین حال ویدئویی در توییتر منتشر شده که گفته می‌شود قطع درختان برای ایجاد محل دفن را نشان می‌دهد.

سیاه‌ترین شبانه‌روز مازندران

در مازندران، آمارهای دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل نشان می‌دهد مجموع جانباختگان در این استان چهار رقمی شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داده است که با مرگ ۳۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، «سیاه‌ترین شبانه‌روز» از ابتدای شیوع کرونا در مازندران رقم خورد.

این خبرگزاری، مجموع بستری‌شده‌ها در مازندران را سه هزار و ۵۷۳ نفر اعلام کرده است که حدود ۸۰ درصد ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌های مازندران را تشکیل می‌دهد.

XS
SM
MD
LG