لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

فرمانده سنتکام: ثبات بلندمدت در منطقه به نقشی که ایران ایفا خواهد کرد بستگی دارد


ژنرال کنث‌ مک‌کنزی فرمانده سنتکام
ژنرال کنث‌ مک‌کنزی فرمانده سنتکام

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا می‌گوید تا زمانی که ایران به حمایت از گروه‌های نیابتی ادامه دهد، منطقه شاهد ثبات و امنیت واقعی نخواهد بود.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام)، روز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت در گفت‌وگویی با موسسه «امریکن اینترپرایز» با توجه به وضعیت امنیت منطقه گفت که در طولانی مدت، ثبات در منطقه بسته به نقشی که ایران برای ایفا کردن انتخاب می‌‌کند بستگی دارد و تا زمانی که ایران به حمایت از گروه‌های نیابتی ادامه دهد، منطقه شاهد ثبات و امنیت واقعی نخواهد بود.

فرمانده سنتکام در این گفت‌و‌گو که به شکل مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: «ایران تا این جا در تلاش برای رسیدن به هژمونی منطقه‌ای به طیفی از اقدامات بر‌هم‌زننده دست زده است. گرو‌ه‌های شبه‌نظامی نیابتی‌اش حاکمیت عراق را تهدید می‌کنند، کاروان‌های تدارکاتی پشتیبانی‌کننده نیروهای ائتلاف را مورد حمله قرار می‌دهند، و مدام به سوی پایگاه‌های نظامی عراقی که میزبان ایالات متحده و نیروهای ائتلافی است، شلیک می‌کنند.»

ژنرال مک‌کنزی افزود: «هرچند خود ایران از ژانویه ۲۰۲۰ و زمان حملات [موشکی] به الاسد و اربیل تاکنون از اجرای حملات کشور در برابر کشور علیه نیروهای آمریکایی پرهیز کرده، ولی همچنان از طریق استفاده از نیروهای نیابتی، گروه‌های وابسته، و گسترش سامانه‌های هوایی بدون سرنشین مسلح و مهمات دیگر، متحدان منطقه‌ای و جریان آزاد تجارت را تهدید می‌کند.»

فرمانده سنتکام همچنین گفت: «هرچند اقدامات دیپلماتیک برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای و دیگر اقدامات برهم‌زننده ایران در جریان است، ما باید کاملا روشن کنیم که در وضعیت بازدارندگی رقابتی با ایران می‌مانیم؛ [ایرانی] که با حمایت از گروه‌های نیابتی و وابسته به خود در عراق، سوریه، لبنان، و یمن، ادامه می‌دهد، بازی خطرناکی را ادامه می‌دهد. این گرو‌ه‌ها در بیشتر مواقع حاضر هستند ریسکی را قبول کنند که تهران حاضر به قبول آن نیست. تا زمانی که ایران به حمایت چشمگیر خود از این گروه‌ها ادامه می‌دهد، منطقه ثبات و امنیت واقعی را به خود نخواهد دید.»

روزنامه وال‌استریت جورنال در گزارشی اعلام کرد قایق‌های تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چند هفته پیش برای دو کشتی گارد ساحلی در آب‌های خلیج فارس، ایجاد مزاحمت کردند.

وال‌استریت جورنال در این گزارش که روز دوشنبه ششم اردیبهشت منتشر شد، می‌گوید که این حادثه روز دوم آوریل، ۱۳ فروردین، همرمان با اعلام خبر از سر گیری مذاکرات مربوط به برجام، روی داده است.

XS
SM
MD
LG