لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

نامه دو عضو کنگره آمریکا از ایالت کالیفرنیا به پرزیدنت بایدن در حمایت از خواسته‌های مردم ایران


از راست:‌تام مک‌کلینتاک و برد شرمن اعضای کنگره از ایالت کالیفرنیا
از راست:‌تام مک‌کلینتاک و برد شرمن اعضای کنگره از ایالت کالیفرنیا

برد شرمن، عضو دموکرات مجلس نمایندگان از حوزه انتخابیه سی‌ام کالیفرنیا، و تام مک‌کلینتاک، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان از حوزه انتخابیه چهارم کالیفرنیا، در نامه مشترکی به پرزیدنت جو بایدن از آن چه که «خواسته مردم ایران برای برقراری یک ایران دموکراتیک، سکولار، و غیرهسته‌ای» نامیده‌اند، حمایت کردند.

در این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته است، این دو عضو کنگره با ضمیمه کردن قطعنامه ۱۱۸ کنگره آمریکا که چهره‌هایی از دو حزب آن را امضا کرده‌اند، یادآور شدند: «ما با اطلاع از این که شما در حال تلاش برای دفاع از دموكراسی و حقوق بشر در سراسر جهان هستید، دلگرم شده‌ایم. ما معتقدیم كه این قطعنامه شایسته توجهات دولت شما است؛ زیرا بر سه رکن مهم تاكید می‌كند كه همه آنها باید در کانون توجه سیاست دولت شما در مورد ایران قرار گیرند: دموكراسی، حقوق بشر، و پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر.»

این دو عضو کنگره در نامه خود همچنین گفتند: «یک ائتلاف دو حزبی از اعضای كنگره با معرفی این قطعنامه، مشوق همه‌ تلاش‌ها برای به رسمیت شناخته شدن حقوق مردم ایران و مبارزه آنها برای ایجاد یک جمهوری دموکراتیک، سكولار، و غیر هسته‌ای در ایران و پاسخگو قرار دادن رژیم بخاطر رفتار مخربش، است.»

روز سه‌شنبه جوامع ایرانیان آمریکایی میزبان نشستی با حضور این دو عضو کنگره و چند عضو دیگر بود. در زیر بخشی از اظهارات این دو عضو کنگره را به نقل از توئیتر صدای آمریکا ببینید:

اشاره این دو عضو کنگره به قطعنامه ۱۱۸ مجلس نمایندگان است که تاکنون به امضای بیش از ۲۲۰ نفر رسیده است. در آن قطعنامه اعضای کنگره چهار خواسته را مطرح کرده بود:

  • محکومیت حملات تروریستی مورد حمایت دولت ایران در گذشته و حال علیه شهروندان آمریکایی و مخالفان ایرانی در گردهمایی سال ۲۰۱۸ پاریس
  • فراخوان به آژانس‌های مرتبط با دولت آمریکا برای همکاری با متحدان اروپایی برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در ارتباط با نقض حقوق بشر
  • حمایت از مردم ایران برای برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه یک حکومت سرکوبگر و فاسد
  • به رسمیت شناختن حق مردم ایران برای برقراری یک جمهوری ایران دموکراتیک، سكولار، و غیر هسته‌ای

بهمن ماه گذشته صدای آمریکا گزارش داده بود که بیش از ۱۰۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قطعنامه‌ای را به امضا رساندند. در آن قطعنامه ضمن حمایت از یک ایران دموکراتیک و سکولار «توطئه‌های ترور» جمهوری اسلامی محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG