لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

وزارت خارجه آمریکا: ایالات متحده می‌خواهد همه کسانی که در ایران و سراسر جهان ناعادلانه زندانی شده‌اند آزاد شوند


ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن
ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن

وزارت خارجه ایالات متحده بار دیگر خواستار آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۴ آوریل در جریان یک کنفرانس خبری تلفنی بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران خواست که شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را هر چه زودتر آزاد کنند.

خانم پورتر در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران با این مضمون که آیا درخواست آزادی این افراد بخشی از مذاکرات غیر مستقیم آمریکا و ایران در وین است، گفت که درباره محتوای مذاکرات مطلبی برای رسانه ها ندارد، افزود: «برای وزارت خارجه آمریکا تندرستی و ایمنی همه کسانی که چه در ایران و چه در سراسر جهان، به ناحق بازداشت شده‌اند - به ویژه شهروندان ایالات متحده – امری بسیار جدی است.»

خانم پورتر تاکید کرد که ایالات متحده خواستار آزادی همه کسانی که «نه فقط در ایران، بلکه در سراسر جهان ناعادلانه زندانی شده‌اند» است.

دولت پرزیدنت بایدن نیز مانند دولت‌های پیشین آمریکا بارها خواستار آزادی آمریکاییان دربند در ایران شده است.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در توییتی به مناسبت دوهزارمین روز زندانی کردن سیامک نمازی خواستار آزادی او و پدرش باقر نمازی، و دیگر آمریکایی‌های «به گروگان گرفته شده‌ یا ناحق زندانی شده» شد.

راجر کارستنز، نماینده ویژه وزارت خارجه در امور گروگان‌های آمریکایی، نیز در توییتی در همان روز آزادی نمازی‌ها و دو شهروند آمریکایی دیگر به نام‌های عماد شرقی و مراد طاهباز، و همچنین شفافیت ایران در مورد وضعیت باب لوینسون، آمریکایی ناپدید شده در ایران، شده بود.

XS
SM
MD
LG