لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

مشارکت آمریکا در طرح مقابله با بازداشت خودسرانه شهروندان به عنوان اهرم فشار


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده با صدور پیامی اعلام کرد با افتخار به طرح « مقابله با استفاده از بازداشت خودسرانه برای استفاده در روابط میان کشور‌ها» که به پیشنهاد کانادا مطرح شده پیوسته و ابراز امیدواری کرد دیگر کشورها هم به آن ملحق شوند.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۷ بهمن و با صدور پیامی گفت: بازداشت خودسرانه تحت معاهدات بین‌المللی حقوق بشر، ممنوع است. وقتی این روش مورد استفاده کشورها قرار گیرد - که خیلی کشورها این کار را می‌کنند - برای استفاده به عنوان اهرم فشار در روابط میان کشورها است که امری قبیح و مغایر با حقوق بشر این افراد است و توهین آشکاری به استانداردهای دیپلماتیک است.

آنتونی بلینکن افزود: این وقتی است که کسی یا زندگی یا سفر به خارج می‌کند؛ حالا ممکن است بازرگان باشد یا گردشگر یا حتی می‌خواهد با خانواده‌اش دیدار کند، از سوی یک دولتی دستگیر می‌شود و به نادرست متهم یا محکوم می‌شود فقط به خاطر کشوری که گذرنامه آن را دارند. بعد از آن‌ها در روابط میان دیگر کشورها به عنوان اهرم فشار استفاده می‌شود و آن‌ها به مهره‌ای انسانی برای معامله تبدیل می‌شوند.

وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد: این روش به طور کامل غیرقابل قبول است.

به گزارش خبرگزاری رویترز طرح پیشنهادی کانادا از حمایت ۵۸ کشور جهان برخوردار است و ژاپن، بریتانیا، استرالیا و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به آن پیوسته‌اند.

یک مقام رسمی کانادا به رویترز گفت این طرح در پاسخ به نگرانی‌ها در مورد دستگیری شهروندان خارجی در چین، ایران، روسیه و کره شمالی است.

XS
SM
MD
LG