لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۵

وزیر خارجه جدید ایالات متحده با خانواده آمریکایی‌های به گروگان‌گرفته شده در دیگر کشورها گفت‌وگو کرد


Antony Blinken
Antony Blinken

آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا با خانواده‌های آمریکایی‌هایی که به ناحق دستگیر و یا گروگان گرفته‌ شده‌اند، گفت‌وگو کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن در بیانیه‌ای این خبر را اعلام کرد. او اشاره نکرد با چه کسانی تماس گرفته شد. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده که آقای بلینکن با تاکید بر اهمیت آزادسازی زندانی‌ها و یا بازگشت گروگان‌های برای دولت جدید آمریکا، گفت از قانون باب لوینسون که به تازگی در کنگره تصویب شده، نهایت استفاده را خواهد کرد.

قانون «رابرت لوینسون برای بازپس‌گیری گروگان‌ها و پاسخگو قرار دادن گروگان‌گیری» خردادماه گذشته در کنگره آمریکا تصویب شد. این قانون، به رئیس جمهوری آمریکا و نماینده ویژه در امور گروگان‌ها اختیارات بیشتری می‌دهد تا امور مرتبط به بازپس‌گیری و آزادی گروگان‌ها را دنبال کنند. رئیس‌جمهوری آمریکا از اختیار وضع تحریم و اجرای اقدامات تنبیهی علیه اشخاص حقیقی و حقوقی دخیل در امر گروگان‌گیری و دستگیری ناحق شهروندان آمریکایی را پیدا می‌کند. این طرح قانونی در راستای اقدامات انجام‌شده برای آزادسازی رابرت لوینسون، نام او را بر خود دارد.

رابرت (باب) لوینسون از مأمورین سابق اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) در اسفند ۱۳۸۵ در جزیره کیش ایران ناپدید شد. آمریکا بارها خواستار اطلاع رسانی ایران درباره لوینسون شده است.

چندین ایرانی آمریکایی از جمله باقر و سیامک نمازی و همچنین مراد طاهباز در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG