لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

آنتونی بلینکن: دیپلماسی بهترین راه برای ممانعت از رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی از پیش ضبط شده گفت ایالات متحده، متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و دیپلماسی بهترین راه برای رسیدن به این هدف است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۴ اسفند گفت: با همکاری با متحدان و شرکا، ما در جست‌وجوی تمدید و تقویت توافق هسته‌ای برجام و دیگر حوزه‌های نگران‌کننده از جمله رفتار بی‌ثبات‌کننده در منطقه و گسترش موشک‌های بالستیک و تولید تسلیحاتی هستیم.

ساعتی بعد از این سخنرانی آقای بلینکن، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از احتمال افزایش غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران تا مرز ۶۰ درصد گفت.

همزمان با برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی این اتحادیه تائید کرد که «تماس‌های دیپلماتیک مهمی» با هدف حفظ توافق هسته‌ای با ایران در جریان است. همزمان آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده صبح روز دوشنبه به وقت شرق آمریکا به طور مجازی در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرکت کرده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس که روز یکشنبه برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده بود، پس از بازگشت به وین گفت ایران توافق کرده است تا سه ماه اجازه «راستی آزمایی» و «نظارت ضروری» به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدهد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG