لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

رویترز به نقل از دیپلمات‌ها: آژانس از دو سایتی که ایران دسترسی به آنها را منع کرده بود، ذرات اورانیوم کشف کرده است


این گزارش رویترز در حالی منتشر شده که رافائل گروسی مدیرکل آژآنس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه به تهران سفر می‌کند.
این گزارش رویترز در حالی منتشر شده که رافائل گروسی مدیرکل آژآنس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه به تهران سفر می‌کند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دو سایتی که ماه‌ها بازرسی از آنها با موانعی مواجه شده بود، ذرات اورانیوم کشف کرده و آماده می‌شود تا با‌ تهران به خاطر عدم ارائه توضیح در این‌ خصوص، برخورد کند.

رویترز روز جمعه ۱ اسفند ماه، در ادامه این گزارش آورده است که این امر ممکن است تلاش آمریکا برای احیای دیپلماسی هسته ای با ایران را پیچیده‌تر کند.

به نوشته رویترز، کشف این ذرات اورانیوم و واکنش ایران به آن، تلاش های دولت جدید آمریکا برای برقرار کردن توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران را به خطر می اندازد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، این توافق را ترک کرد. اما دولت جو بایدن ضمن بیان شروطی گفته است که می‌خواهد به آن بازگردد.

با این که اعتقاد بر این است سایت هایی که ذرات اورانیوم در آنها کشف شده به مدت حدود دو دهه فعال نبوده‌اند، مخالفان برجام نظیر اسرائيل می گویند که شواهد فعالیت های هسته ای گزارش نشده،‌نشان می دهد که ایران با حسن نیت رفتار نکرده است.

رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشته است که «ما چیزی برای پنهان کردن نداریم. برای همین اجازه دادیم بازرسان از آن سایت‌ها دیدن کنند.»

نهادهای اطلاعاتی آمریکا و آژانس معتقد هستند که ایران یک برنامه مخفی هسته ای تسلیحاتی داشت که آن را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرد. ایران اما این موضوع را تکذیب می کند. توافق سال ۲۰۱۵ برجام عملا خطی بر فعالیت‌های گذشته ایران کشید اما ایران همچنان ملزم است که در مورد شواهد مرتبط با فعالیت‌ها یا مواد گزارش نشده گذشته خود به آژانس توضیح دهد.

XS
SM
MD
LG