لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

رئیس جمهوری آمریکا: از تصمیم خود برای خروج نظامی از افغانستان پشیمان نیستم


رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در کاخ سفید
رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه در کاخ سفید

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفت از تصمیم خود برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان پشیمان نیست و افزود این رهبران افغانستان هستند که باید گرد هم آمده و برای خود و مردمشان،‌ مبارزه کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی، پرزیدنت بایدن روز سه‌شنبه ۱۹ مرداد گفت: «ما بیش از یک تریلیون دلار در ۲۰ سال خرج کردیم، ما بیش از ۳۰۰ هزار نیروی افغانستان را آموزش داده و تجهیز کردیم.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «رهبران افغانستان باید گرد هم آیند. آن‌ها باید برای خودشان نبرد کرده و برای مردم‌شان مبارزه کنند.»

جان کربی سخنگوی پنتاگون هم یک روز پیشتر در پاسخ به پرسشی که سند او برای این که می‌گوید نیروهای دولت افغانستان توانایی کافی را برای مقابله با طالبان دارند گفت: «دولت افغانستان بیش ۳۰۰ هزار نیروی نظامی و پلیس دارد، یک نیروی هوایی مدرن دارند که ما به آن اضافه می‌کنیم و آن را بهبود می‌بخشیم، دسترسی به تسلیحات مدرن دارند و از ساختار سازمانی برخوردار هستند که طالبان ندارد.»

سخنگوی پنتاگون افزود: «خیلی از چیزها در اختیارشان است که طالبان ندارند. طالبان نیروی هوایی ندارد، حتی حریم هوایی هم ندارد. دولت افغانستان در خیلی‌ چیزها پیش است و حالا باید از آن موارد پیشرفت استفاده کنند و باید در مدیریت سیاسی و نظامی، آن را به کار بگیرند.»

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، از آغاز حملات طالبان در ماه مه سال جاری تا کنون دست‌کم ۲۴۱ هزار شهروند افغانستان مجبور به ترک مناطق اصلی‌ سکونت‌شان شده و به دیگر بخش‌های کشور پناه برده‌اند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن تقاضا برای توقف حملات طالبان، هشدار داده است که گزارش‌های رسیده به آن اداره حاکی از احتمال ارتکاب جرایم جنگی در مناطق تازه تصرف شده توسط طالبان است.

XS
SM
MD
LG