لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

گزارش‌ها از ورود طالبان به مراکز سه استان دیگر افغانستان در روز یکشنبه حکایت دارد


پرچم طالبان در یک میدان اصلی شهر قندوز پس از درگیری طالبان با نیروهای دولتی برافراشته شده است
پرچم طالبان در یک میدان اصلی شهر قندوز پس از درگیری طالبان با نیروهای دولتی برافراشته شده است

پیکارجویان طالبان مدعی شدند صبح یکشنبه ١٧ مرداد کنترل شهرهای قندوز مرکز استان قندوز و سرپل مرکز استان سرپل را به دست گرفته‌اند. اما احمد ضیا ضیا، معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان، در گفت‌وگویی با بخش دری صدای آمریکا، با رد این ادعای طالبان گفت شبه‌نظامیان این گروه شب گذشته از چندین جبهه به مراکز این دو استان حمله کرده‌اند، و در حال حاضر، جنگ در داخل شهرهای قندوز و سرپل جریان دارد.

معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان افزود که گروه‌های مردمی علیه طالبان در این استان‌ها بسیج شده‌اند و تلاش‌ها برای بیرون راندن طالبان از قندوز و سرپل ادامه دارد.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، برخی از ساکنین قندوز نیز می‌گویند که جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان در این شهر در جریان است.

در همین حال گزارش شده است که بمب افکن های بی ۵۲ آمریکا در حمایت از ارتش افغانستان مواضع طالبان را بمباران کرده‌اند و گفته می‌شود بیش از ۲۰۰ نفر از آنها کشته شده‌اند.

همزمان، وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید که کماندوهای افغان در مرکز استان قندوز حضور دارند و عملیات پاکسازی از وجود طالبان در این شهر را آغاز کرده‌اند. طالبان اخیر مناطق بسیاری را در افغانستان به کنترل خود در آورده است.

مقام‌های محلی سرپل از دادن جزئیات درباره وضعیت امنیتی مرکز این استان خودداری کرده‌اند، اما اسدالله خرم، عضو شورای ولایتی این سرپل به صدای آمریکا گفت که گروه طالبان برخی از ادارات دولتی سرپل را در کنترل خود گرفته‌ است.

خبرگزاری فرانسه، به نقل از یک منبع امنیتی افغان گزارش داد کنترل شهر تالقان، مرکز استان تخار در شمال افغانستان و هم‌مرز با تاجیکستان، به دست شبه‌نظامیان طالبان افتاده است.

تلویزیون طلوع‌نیوز نیز در توییتی به نقل از منابع خود گزارش داده است مناطق مهم شهر تالقان، مرکز استان تخار، از جمله یک میدان مرکزی در شهر به دست طالبان افتاده است.

پیکارجویان طالبان در روزهای گذشته کنترل شهر زرنج، مرکز استان نیمروز در مرز استان سیستان و بلوچستان ایران، و همچنین شبرغان، مرکز استان جوزجان در شمال افغانستان و هم‌مرز با ترکمنستان، را در دست گرفته‌اند.

همچنین شهر هرات، مرکز استان هرات در شمال غرب افغانستان و هم‌مرز با کشورهای ایران و ترکمنستان، قندهار، مرکز استان قندهار در جنوب کشور، و لشکرگاه مرکز استان هلمند در جنوب افغانستان و هم‌مرز با کشور پاکستان، در روزهای اخیر صحنه درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان بوده‌اند.

روز شنبه همچنین یک خلبان نیروی هوای افغانستان در بمبگذاری طالبان در کابل کشته شد. سفارت آمریکا در این شهر نیز با انتشار بیانیه ای، ضمن تاکید بر وضعیت وخیم امنیتی، از تمام شهروندان ایالات متحده خواست با اولین پرواز خاک افغانستان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG