لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

تسلط طالبان بر دومین مرکز استان در افغانستان؛ درگیری‌های شدید در سه مرکز استان دیگر در جریان است


تصویری از جمعی از اهالی زرنج، استان نیمروز در مرز با استان سیستان و بلوچستان ایران، در روز جمعه ۱۵ مرداد پس از کنترل طالبان بر این شهر
تصویری از جمعی از اهالی زرنج، استان نیمروز در مرز با استان سیستان و بلوچستان ایران، در روز جمعه ۱۵ مرداد پس از کنترل طالبان بر این شهر

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، شنبه ۱۶ مرداد، کنترل شهر شبرغان، مرکز استان جوزجان، به دست طالبان افتاد.

عبدالقادر مالیه، معاون استاندار جوزجان، در گفت‌وگویی با صدای آمریکا ضمن تایید تسلط «کامل» طالبان بر شبرغان گفته است تمامی نیروهای امنیتی و دفاعی دولت افغانستان از این شهر خارج شده‌اند.

وی افزود نیروهای مردمی وابسته به عبدالرشید دوستم نیز از شهر بیرون رانده شده و طالبان وارد «قصر ۵۰۰» آقای دوستم شده‌اند.

این در حالی است که جمعه ۱۵ مرداد، کنترل شهر زرنج، مرکز استان نیمروز، هم‌مرز با استان سیستان و بلوچستان ایران به دست طالبان افتاده بود و در پی آن مرز بسته شد.

همچنین شهر هرات، مرکز استان هرات در شمال غرب افغانستان و هم‌مرز با کشورهای ایران و ترکمنستان، قندهار، مرکز قندهار، و لشکرگاه مرکز استان هلمند در جنوب افغانستان و هم‌مرز با کشور پاکستان، در روزهای اخیر صحنه درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان بوده‌اند.

ایالات متحده و بریتانیا مجددا از شهروندان خود در افغانستان درخواست کرده‌اند در اسرع وقت این کشور را ترک کنند.

پس از آغاز روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، شبه‌نظامیان این گروه بر شدت حملات خود افزوده‌اند و در حال حاضر کنترل بخش‌های گسترده‌ای از مناطق روستایی این کشور را در اختیار دارد.

XS
SM
MD
LG