لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

طالبان مرکز استان نیمروز در مرز ایران را تصرف کرد؛ درخواست مقامات افغانستان از متحدان بین‌المللی برای کمک به آوارگان


آرشیو
آرشیو

در پی کشیده شدن درگیری‌های افغانستان به شهر زرنج در استان نیم‌روز، مرز این کشور با ایران در سیستان و بلوچستان بسته شد.

پنج‌شنبه شب درگیری شدیدی در استان نیمروز، که با استان سیستان و بلوچستان هم‌مرز است، جریان داشت. روز جمعه، ۱۶ مرداد، خبرگزاری پژواک افغانستان گزارش کرد که شهر زرنج، مرکز این استان، به تصرف گروه طالبان درآمده است.

افراد مسلح گروه طالبان علاوه بر پیش‌روی در اغلب جبهه‌ها، یک مقام بلندپایه دولت افغانستان را نیز کشتند.

ذبیح‌اله مجاهد سخنگوی طالبان اعلام کرد که افراد مسلح این گروه طی عملیات ویژه، «داواخان مناپال، رئیس مرکز اطلاعات رسانه‌ای دولت را کشتند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، کار مرکزی که مناپال مسئولیت آن را برعهده داشت، اداره فعالیت‌های رسانه‌ای دولت در داخل و خارج افغانستان بود.

در همین حال به گزارش رویترز درگیری میان ارتش افغانستان با جنگجویان طالبان رو به افزایش است. در شبرغان مرکز استان جوزجان در شمال افغانستان در درگیری طالبان با شبه نظامیان ۱۰ سرباز افغان و فرمانده تحت امر عبدالرشید دوستُم، کشته شدند. یک مقام محلی می‌گوید از ۱۰ منطقه استان جوزجان ، ۹ منطقه هم اکنون در کنترل طالبان قرار گرفته است.

در شهر لشکرگاه مرکز استان هلمند در جنوب کشور درگیری در خیابان‌ها ادامه دارد. از یک هفته پیش تلاش گسترده طالبان برای تصرف این شهر ادامه دارد.

سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را از وضعیت نابسامان ده‌ها هزار تن از ساکنان شهر که صحنه درگیری‌های خونین دو طرف است ابراز داشته است. یک مرکز امداد بین‌المللی که به نیازمندان محلی کمک‌رسانی می‌کرد روز پنج‌شنبه هدف بمب‌گذاری قرار گرفت و به‌شدت آسیب دید.

مایک بونکه، مدیر این مرکز در کابل، در بیانیه‌ای با اشاره به آواره شدن ساکنان این استان، اعلام کرد غیرنظامیانی که در درگیری‌ها به دام افتاده‌اند نخستین قربانیان جنگ هستند.

  • دولت افغانستان: جامعه جهانی به بی‌جاشدگان افغانستان کمک کند

در این حال، دولت افغانستان از همکاران بین‌المللی‌اش خواسته است که در پی خشونت طالبان به «بی‌جاشدگان» که هر روز به تعدادشان افزوده می‌شود، کمک کنند.

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان در این خصوص با مسئول بخش مهاجرت سفارت آمریکا گفت‌وگو کرده است تا «به کسانی که از ظلم طالبان خانه‌هایشان را ترک می‌کنند» کمک کنند.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۱ مرداد برنامه تازه خود با عنوان «اولویت شماره ۲» را برای هزاران شهروند افغانستان که در معرض خطر خشونت طالبان هستند معرفی کرد.

بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا برنامه «اولویت شماره ۲» به شهروندان مورد نظر افغانستان، از جمله کسانی که با نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان همکاری کرده اند، و اعضای درجه یک خانواده این افراد که ممکن است در معرض خطر باشند اجازه می دهد از فرصت اقامت دائم در ایالات متحده استفاده کنند.

این برنامه برای آن دسته از شهروندان افغان که واجد شرایط استفاده از ویزای ویژه مهاجرتی (اس آی وی) نیستند، در نظر گرفته شده است.

وزارت خارجه آمریکا می گوید بر اساس طرح اعطای ویزای ویژه مهاجرتی برای مترجم‌ها و کسانی که با ارتش و دولت آمریکا در افغانستان کار ‌کرده‌اند، تا کنون هفتاد هزار تبعه افغانستان که واجد شرایط بوده‌اند، به آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

در پی خروج نیروهای ناتو و آمریکا از افغانستان و شدت گرفتن تنش‌های میان دولت و طالبان، این روند سرعت بیشتری گرفته است.

اخیرا موج نگرانی‌ها در مورد سرنوشت مترجم‌های افغانستانی نیروهای آمریکایی افزایش یافته است. بر اساس برآورد انجمن غیر دولتی «هیچکس نباید جا بماند»، تاکنون سیصد نفر از مترجمان افغانستانی ارتش آمریکا در افغانستان کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG