لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۵

آسوشیتدپرس: ایران و آمریکا مذاکرات فعالی در مورد آزادکردن زندانیان دارند


سیامک و باقر نمازی، شهروندان آمریکایی که در ایران در زندان هستند
سیامک و باقر نمازی، شهروندان آمریکایی که در ایران در زندان هستند

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی و به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد ایران و ایالات متحده مذاکراتی فعال در مورد آزاد کردن زندانیان دارند. این در حالی است که پس از اعلام خبر تبادل زندانیان از سوی تلویزیون ایران، آمریکا آن را رد کرد.

این گزارش که روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت منتشر شد، می‌گوید تلویزیون دولتی ایران در گزارشی از تبادل چند زندانی بریتانیایی و آمریکایی و همچنین دریافت چند میلیارد دلار خبر داد که با تکذیب واشینگتن همراه شد ولی یک شخص آگاه از مذاکرات که اجازه مطرح کردن عمومی آن را نداشت، تایید کرد مذاکرات از راه واسطه‌ها میان دو طرف فعال است.

آسوشیتدپرس می‌گوید حتی پس از اعلام تکذیب آمریکا، مجری خبری تلویزیون دولتی ایران باز این خبر را تکرار کرد و گفت: «برخی منابع می‌گویند چهار زندانی ایرانی و هفت میلیارد دلار دلار پول به ایران، در ازای آزادی چهار جاسوس آمریکایی، داده می‌شود.»

مجید تخت روانچی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هم خبر مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را رد کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم خبر اعلام شده از سوی تلویزیون دولتی ایران را رد کرد.

مرکز حقوق بشر ایران این هفته گزاش داد در حال حاضر ۱۲ شهروند اروپایی در ایران در زندان به سر می‌برند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر بیشتر این‌ افراد شهروندان دوتابعیتی هستند که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

علاوه بر نازنین زاغری و انوشه آشوری، در حال حاضر افرادی چون مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی‌-آلمانی، و کامران قادری شهروند ایرانی‌-اتریشی از جمله این زندانیان هستند.

XS
SM
MD
LG