لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

اعتراض خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی: دولت‌‌‌های اروپایی مطابق خواست جمهوری اسلامی عمل می‌کنند


نازنین زاغری | آنوشه آشوری
نازنین زاغری | آنوشه آشوری

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی نیوز آمریکا روز جمعه ۱۰ اردیبهشت ماه با انتشار گزارشی درباره خانواده‌های زندانیان دو تابعیتی که در حال حاضر در ایران زندانی هستند، به نقل از این خانواده‌ها نوشته است که دولت‌های اروپایی در مقابل جمهوری اسلامی ایران سر خم کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، شری ایزدی، همسر انوشه آشوری که در حال حاضر در ایران زندانی است، به تازگی در یک مصاحبه تلفنی از لندن گفت: «من نمی‌دانم چرا به ایران فشاری وارد نمی‌کنند؟ نمی‌دانم چرا رفتار آن‌ها به جای این که تقابلی باشد، بیشتر در پی راضی کردن است؟ چرا که چنین رفتاری جواب نداده است.»

خانم ایزدی افزود: «چرا آن را گروگان‌گیری نمی‌نامند؟»

انوشه آشوری که مهندس عمران است و برای عیادت از مادر خود به ایران رفته بود، از سال ۲۰۱۷ تاکنون در زندان به سر می‌برد. او به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

ریچارد رتکلیف که همسرش نازنین زاغری در ایران در زندان است، در این گزارش گفت: «اول‌ از همه باید گروگان‌ها به خانه بازگردند.» خانم زاغری به تازگی در رابطه با اتهامی جدید به یک سال دیگر زندان محکوم شده است.

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی نیوز گفته است مصاحبه با خانواده‌ها را در حالی انجام داده که مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در مورد توافق هسته‌ای در وین در حال انجام است.

مرکز حقوق بشر ایران این هفته گزاش داد در حال حاضر ۱۲ شهروند اروپایی در ایران در زندان به سر می‌برند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر بیشتر این‌ افراد شهروندان دوتابعیتی هستند که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

علاوه بر نازنین زاغری و انوشه آشوری، در حال حاضر افرادی چون مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی‌-آلمانی، و کامران قادری شهروند ایرانی‌-اتریشی از جمله این زندانیان هستند.

XS
SM
MD
LG