لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۴

وزیر خارجه آمریکا: تهران سیامک و باقر نمازی و «همه گروگان‌های آمریکایی» زندانی را آزاد کند


سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی - آرشیو
سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در دو هزارمین روز بازداشت سیامک نمازی در ایران و ادامه ممانعت از خروج پدر او، باقر نمازی، از ایران، اعلام کرد که «همه آمریکایی‌های به گروگان گرفته شده‌ یا به ناحق زندانی شده باید آزاد شوند و به عزیزانشان بپیوندند.»

آقای بلینکن این توئیت را روز شنبه ۱۴ فروردین منتشر کرد.

او نوشت: «ایران ۲۰۰۰ روز پیش سیامک نمازی را به دلیل اینکه شهروند آمریکا بوده است، دستگیر کرد. وقتی پدرش، باقر، برای آزاد کردن او به ایران رفت، او هم زندانی شد و حال ممنوع الخروج است.»

مقامات آمریکایی بارها از ایران خواسته اند این دو شهروند آمریکایی را آزاد کنند و اجازه دهند که به ایالات متحده بازگردند.

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، نیز روز شنبه خواستار آزادی سیامک نمازی و بازگشت او و پدرش، باقر نمازی، و ملحق شدن آنها به عزیزانشان شد.

او با اشاره به دو هزارمین روز زندانی بودن سیامک نمازی نوشته است: «امروز نقطه عطف بسیار بدی برای سیامک نمازی و همه کسانی است که دلواپس او هستند.»

رابرت مالی نوشته است تا زمانی که سیامک و پدرش به عزیزانشان نپیوندند «آرام نخواهیم گرفت.» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در این توئیت نوشته است که «این اقدامات نفرت انگیز و بازداشت های نادرست به قصد امتیازگیری سیاسی باید پایان یابد.»

همچنین راجر کارستنز، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور گروگان‌ها، روز شنبه در توئیتر نوشت: «ما از ایران می‌‌خواهیم فورا همه شهروندان آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی، و مراد طاهباز (که شهروند بریتانیا نیز است) را آزاد کند. ایران باید در مورد باب لوینسون و دیگرانی که در ایران ربوده شده اند، توضیحی قانع‌کننده دهد.

علاوه بر مقامات وزارت خارجه آمریکا، سناتور کریس کونز در آمریکا نیز بازداشت سیامک نمازی، شهروند آمریکا به مدت ۲۰۰۰روز در زندان اوین را «ناعادلانه» خواند و در توئیتی نوشت: «نقض های حقوق بشر تهران و گروگان گیری هایش باید پایان یابد.» او اعلام کرد که آمریکا باید همچنان از تهران بخواهد که سیامک نمازی را آزاد کند بگذارد که او و پدرش به خانه بازگردند.

سناتور بن کاردن نیز روز جمعه درباره شرایط سیامک و باقر نمازی از جامعه جهانی خواست که به «دیپلماسی گروگان گیری ایران یک بار و برای همیشه پایان دهند.» او نوشته است که باقر نمازی نیاز به مراقب پزشکی فوری دارد و ایران مانع خروج او می شود.

مقامات ایران باقر نمازی، پدر سیامک نمازی را که برای پیگیری وضعیت بازداشت فرزندش به تهران رفته بود، بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG