لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۸

دیدگاه | آقای رئیس جمهوری، لطفا فرصت دیگری برای پایان دادن به جنگ فاجعه‌بار در افغانستان را از دست ندهید


نیروهای امنیتی افغانستان به محل انفجار بمب در کابل رسیده اند. ۲۶ دسامبر ۲۰۲۰
نیروهای امنیتی افغانستان به محل انفجار بمب در کابل رسیده اند. ۲۶ دسامبر ۲۰۲۰

جان فِیرلَم، سرهنگ بازنشسته نیروی زمینی ارتش ایالات متحده و دارای مدرک دکترا در تحلیل تطبیقی سیاست‌های دفاعی، در یادداشتی در نشریه «هیل» نوشته است دولت بایدن در کوتاه مدت یک تصمیم گیری درباره استقرار ارتش ایالات متحده در افغانستان را پیش رو دارد. توافق دولت ترامپ با طالبان مقرر کرده است که همه نیروهای آمریکا تا ماه مه افغانستان را ترک کنند.

فیرلم می گوید گروه طالبان به تعهد خود در کاهش حملات به دولت افغانستان و مذاکره با حسن نیت برای رسیدن به یک توافق صلح پایبند نماند. اما کسی که با تاریخ افغانستان آشنا باشد از این امر تعجب نخواهد کرد.

اگر گروه طالبان مشاوران خوبی داشت، باید کوتاه می آمد و با دولت افغانستان گفتگو می کرد تا نیروهای باقیمانده آمریکا از آن کشور خارج شوند.

فشارها بر پرزیدنت بایدن بر سر تمدید حضور نیروهای آمریکا به منظور اطمینان از عدم سقوط دولت افغانستان و پرهیز از تبدیل شدن دوباره آن کشور به مامن تروریست ها افزایش می یابد. بعضی حتی با توجه به تشدید حملات طالبان صحبت از افزایش شمار نیروهای آمریکایی می کنند.

دو هزار و پانصد نیروی آمریکایی دولت افغانستان را از سقوط نجات نخواهد داد. دولت افغانستان با گذشت هر ماه در موقعیت ضعیف تری قرار می گیرد و سرزمین های بیشتری را از دست می دهد. اکنون خطر کنترل طالبان بر قندهار وجود دارد. اگر دولت افغانستان نمی تواند از حمایت مردم افغانستان برخوردار باشد حتی از یک ابرقدرت هم کاری برنمی آید.

تغییرات خردمندانه در کلیت رویکرد منطقه ای ما، طی زمان، نفرت از ایالات متحده و شرایط مساعد برای تروریست ها را کاهش می دهد. حفظ یک شبکه عملیاتی منطقه ای، رویکردی است که می تواند با هزینه ای به نسبت پایین از لحاظ منابع و خطر برای پرسنل ما برقرار بماند.

پرزیدنت بایدن نباید به همان افرادی که برای مدت تقریبا ۲۱ سال است در این باره توصیه های بد می دهند، گوش دهد. بیایید تعهد نظامی مان به افغانستان را پشت سر بگذاریم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین مورد، یک دیدگاه دیگر را نیز بخوانید:

دیدگاه | طرح بایدن برای افغانستان القاعده را به قلب واشنگتن می آورد

XS
SM
MD
LG