لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

مایک پمپئو: گزارش جدید عفو بین‌الملل از فساد و بیرحمی رژیم ایران پرده برمی‌دارد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در پیامی با اشاره به گزارش اخیر عفو بین‌الملل در مورد ایران، آن را آشکارکننده «جزئیاتی از فساد و بیرحمی رژیم و شکنجه زندانیان» دانست.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ شهریور در پیامی در توئیتر نوشت: «مردم خوب ایران خواهان همان چیزهایی هستند که ما هم می‌خواهیم: صلح، آزادی، و کامیابی. گزارش جدید عفو بین‌الملل جزئیاتی از فساد و بیرحمی رژیم، از جمله صدور احکام مرگ پس از [برگزاری] دادگاه‌های ساختگی، شکنجه زندانیان، و آزار و اذیت خانواده‌هایشان را برملا می‌کند.»

مایک پمپئو در این پیام افزود: «بازجویان در حالی که معترضان مسالمت‌جو را به شکل دردناکی بسته و آویزان کرده بودند، با مسخرگی می‌گفتند که دارند جوجه‌کباب انسانی درست می‌کنند. رژیم [جمهوری اسلامی] این گونه مردم را برای استفاده از حقوق انسانی‌شان در ابراز عقیده خود و تجمع صلح‌آمیز، تنبیه و تحقیر می‌کند.»

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود که ۱۲ شهریور در صدای آمریکا منتشر شد، به شرح بازداشت، بازجویی، و روند دادرسی ناعادلانه در پرونده‌های بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ پرداخت و اعلام کرد که برخی از بازداشت‌شدگان با «اعدام نمایشی، شوک الکتریکی، و القای حس خفگی با آب» شکنجه شده‌اند. این نهاد در گزارش خود نوشت که در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ مقامات و مسئولان ایرانی کارزاری برای سرکوب گسترده به راه انداختند که به جان باختن صدها نفر بر اثر استفاده عامدانه از سلاح‌های مرگبار و دستگیری بیش از هفت هزار مرد، زن، و کودک بین ۱۰ تا ۱۸ ساله طی چند روز منجر شد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هم روز پنجشنبه ۲۰ شهریور در پیامی توئیتر گفت: «ویروس کرونا تنها بلایی نیست که به جان مردم ایران افتاده است. گزارش اخیر عفو بین‌الملل می‌گوید که رژیم یک اپیدمی شکنجه - از جمله کشیدن ناخن معترضان، شوک‌های الکتریکی، القاء حس غرق‌شدن، تزریق اجباری، و اعدام‌های ساختگی - را ایجاد کرده است.»

سخنگوی وزارت خارجه افزود: «کودکانی که برخی از آنها فقط ۱۰ سال سن داشتند، معترضان و رهگذران زخمی‌شده، مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، و عزاداران افراد جان‌باخته، نیز در میان هزاران فرد دستگیر شده توسط رژیم ایران در نوامبر ۲۰۱۹ بودند. نیروهای امنیتی خیلی‌ها را شکنجه کرده و برخی را به مرگ محکوم کردند.»

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، هم در تازه ترین گزارش خود به «برخورد خشن و مرگبار ماموران امنیتی در سرکوب» معترضان آبان سال گذشته، «شکنجه بازداشت شدگان» و «صدور احکام ناعادلانه و سنگین» برای آنان اشاره کرده بود.

XS
SM
MD
LG