لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

معاون وزیر خارجه آمریکا: ایران حتی تحت تحریم تسلیحاتی هم فعالیت برهم‌زننده جدی دارد


دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه
دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه

دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در امور خاورمیانه، می‌گوید رژیم ایران، که حتی تحت تحریم تسلیحاتی هم فعالیت‌های برهم‌زننده جدی دارد، بعد از برداشته شدن تحریم‌ها به مراتب بدتر خواهد شد.

آقای شنکر روز چهارشنبه ۱۹ شهریور در گفت‌وگویی که به شکل مجازی و با ویدئو کنفرانس با موسسه بروکینگز انجام شد، در مورد تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران گفت: «ما از این که حمایت لازم برای تمدید تحریم تسلیحاتی فراهم نشد، متاسف شدیم. کاری که ایران همین الان دارد انجام می‌دهد، ‌یعنی تسلیحات را به نیروهای نیابتی‌اش در منطقه - چه شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق باشند، و چه حوثی‌ها یا فاطمیون یا حزب‌الله در سوریه یا لبنان - می‌رساند، به واقع غیرقابل درک است. [اقدامات ایران] به طور جدی برهم‌زننده است، آن هم در حالی که آنها همین الان تحریم تسلیحاتی هستند. فقط فکرش را بکنید که وقتی تحریم تسلیحاتی برداشته شود، چه خواهد شد.»

معاون وزیر خارجه آمریکا افزود: «بعد از آن البته ما از لحاظ اقتصادی به سراغ کشورهایی که [با رژیم ایران ] تجارت تسلیحاتی کنند و به ایران اسلحه بفروشند، خواهیم رفت؛ ولی همچنین به بازگرداندن تحریم‌های [سازمان ملل علیه ایران] ادامه می‌دهیم.»

دیوید شنکر گفت: «همان‌طور که می‌دانید زمان آن ۲۱ سپتامبر خواهد بود. من به طور دقیق نمی‌دانم چگونه خواهد بود. البته الیوت آبرامز [نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران] بهتر می‌تواند به این سوال جواب دهد. ... ما اگر چه مشغول گفت‌وگو با شرکایمان برای جلب حمایت آنها از این موضوع هستیم، اما ایالات متحده یک ماشین اقتصادی قدرتمند است و شرکت‌ها، فارغ از پایبندی یا عدم پایبندی دولت‌های‌شان به سازوکار بازگرداندن تحریم‌ها، نمی‌خواهند هدف تحریم‌های ثانوی قرار بگیرند.»

ایالات متحده آمریکا پس از ناکامی شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، مکانیسم بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را فعال کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر تاکید کرد که تحریم‌های ایران از روز ۳۰ شهریور بازخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG