لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران به پرسش‌ها در مورد ردیابی اورانیوم پاسخ نداده است


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وین
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وین

درگزارش جدیدی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده که ایران در مورد ردیابی و آثار اورانیوم موجود در چند سایت خود پاسخ نداده است. همچنین این گزارش می‌گوید پس از انفجار در نطنز، فعالیت‌های غنی‌سازی ایران کاهش یافته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش اعلام کرد از ۲۳ فوریه (پنجم اسفند ۱۳۹۹) هیچ ‌گونه دسترسی به داده‌های آنلاین از مانیتورهای غنی‌سازی و مهر و موم‌های الکترونیکی نداشته و همچنین به سوابق اندازه‌گیری از سوی تاسیسات اندازه‌گیری دسترسی ندارد.

خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه ۱۰ خرداد در گزارشی نوشت در آخرین گزارش مدیرکل به اعضای شورای حکام که نسخه‌ای از آن در اختیار رویترز قرار گرفته آمده است که پس از ماه‌ها، جمهوری اسلامی ایران پاسخ ضروری در مورد وجود بقایای هسته‌ای در هیچ‌کدام از سه سایتی که در آن بازرسی انجام داده، نداده است.

در این گزارش همچنین آمده است: مدیرکل آژانس نگران است که بحث‌های تکنیکی میان ایران و آژانس، به نتایج مورد انتظار منتهی نشده است.

حدود سه ماه پیش سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان قطعنامه‌ای تحت حمایت آمریکا که از ناکامی ایران در ارائه توضیحات کامل در مورد ردیابی‌ها را انتقاد می‌کرد را از دستور کار کنار گذاشتند. متعاقب آن گفت‌وگوها با ایران در وین آغاز شد.

خسارت‌ها در نطنز

در گزارش آژانس همچنین آمده که تا تاریخ ۲۴ ماه مه (سوم خرداد) و در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز، ۲۰ آبشار غنی‌سازی فعال است. یک دپیلمات ارشد به رویترز گفت تا پیش از انفجار در نطنز، آمار آبشارهای فعال بین ۳۵ تا ۳۷ بود.

در تیرماه ۱۳۹۹ و در تاسیسات غنی‌سازی نطنز یک انفجار روی داد. داده‌های گردآوری شده توسط ماهواره اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آن زمان نشان داد آتش‌سوزی حدود ساعت ۲ بامداد به وقت محلی در گوشه شمال‌غربی مجموعه نطنز رخ داده است. نور شعله‌های ناشی از این آتش‌سوزی به قدری زیاد بود که این ماهواره توانست از فضا آن را تشخیص دهد.

گزارش آژانس می‌گوید ذخیره اورانیوم غنی‌شده تا سقف ۲۰ درصد ایران، حدود ۶۳ کیلوگرم است. همچنین بر اساس این گزارش،‌ موجودی اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده ایران حدود دو و نیم کیلوگرم است.

جمهوری اسلامی ایران با نقض تعهدات خود در قبال برجام، غنی‌سازی را در سطح ۲۰ درصد دنبال کرد و در آخرین اقدام، درصد غنی‌سازی را به ۶۰ افزایش داد.

دور پنجم گفت‌وگوها برای احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در حال حاضر در وین در حال برگزاری است.

XS
SM
MD
LG