لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۴

قالیباف: آژانس دیگر حق دسترسی به تصایر و اطلاعات سازمان انرژی اتمی را ندارد


محمد باقر قالیباف (آرشیو)
محمد باقر قالیباف (آرشیو)

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «فرصت سه ماهه آژانس تا اول خرداد بود و بر این اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حق دسترسی به تصاویر و اطلاعات سازمان انرژی اتمی را ندارد.»

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی روز یکشنبه ٢ خرداد در پاسخ به تذکر یک نماینده مجلس در این ارتباط گفت جمهوری اسلامی مصمم است که «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» اجرا شود و افزود علی خامنه‌ای رهبر ایران نیز بارها بر این موضوع «تاکید» کرده است.

این اظهارات رئیس مجلس ایران نشانگر دشواری فزاینده رسیدن به توافق میان قدرت‌های جهانی و ایران بر سر برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی در حال حاضر با غنی‌سازی و ذخیره‌کردن اورانیوم در سطحی بالاتر از حد مجاز تعیین‌شده در توافق برجام، این توافق را زیر پا گذاشته است.
هفته گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد در حال مذاکره با تهران بر سر چگونگی ادامه توافق نظارت است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ٢٠١٧ اعلام کرده بود بر اساس «پروتکل الحاقی» با ایران «صدها تصویر را که روزانه توسط دوربین‌های پیچیده نظارتی‌اش می‌گیرد، جمع‌آوری و تحلیل ‌می‌کند.» آژانس در همان سال گفت «٢٠٠٠ مهر و موم غیرقابل‌دستکاری را بر روی مواد و تجهیزات هسته‌ای» قرار داده است.

دور پنجم مذاکرات اتمی ایران با قدرت‌های بزرگ در وین، این هفته انجام می‌شود و برخی از دست‌اندرکاران، از جمله میخائیل اولیانوف رئیس هیئت نمایندگی روسیه به احتمال دستیابی به توافق در «روزهای آینده» اشاره کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG