لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

رافائل گروسی: تفاهم آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران یکماه دیگر تمدید شد


رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با یک روز تاخیر، روز دوشنبه ۳ خرداد از تمدید تفاهم خود با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش رویترز، آقای گروسی در یک کنفرانس خبری، اعلام کرد تفاهم سه‌ماهه ایران و آژانس تا ۲۴ ژوئن (۳ تیرماه)‌ تمدید شده است.

اسفندماه گذشته، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، توافق کردند که دوربین‌های این نهاد ناظر بین المللی در سه ماه آینده فعالیت داشته باشند. مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای را تصویب کرده بود که خواستار پایان این همکاری شده بود اما در آستانه مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا،‌ تفاهم سه‌ماه ایران و آژانس اجازه ادامه فعالیت‌ها را می‌داد. این مهلت روز جمعه تمام شده بود و آقای گروسی که قرار بود روز یکشنبه کنفرانس خبری برگزار کند، نشست خود را تا روز دوشنبه به تاخیر انداخت.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت که بعد از گفتگوی طولانی با علی اکبر صالحی رئيس سازمان انرژی اتمی ایران،‌ در مورد دو موضوع تفاهم کرده اند. به گفته او،‌ اطلاعاتی که توسط تجهیزات فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران جمع آوری می‌شود،‌ همچنان ذخیره خواهد شد. همچنین مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که تجهیزات، فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت که در تفاهم سه‌ماه شده بود تا تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ (سوم تیرماه ۱۴۰۰) منقضی خواهد شد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی اتمی نیز روز دوشنبه گفت که داده‌های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی اتمی است و به آژانس منتقل نمی‌شود و داده‌های یک ماه پیش رو هم صرفا نزد ایران خواهد ماند.

از سوی دیگر، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران گفت که اگر در پایان فرآیند گفت‌وگوها در وین، به نتیجه مشخصی برسد، فیلم‌های ضبط‌شده می‌تواند در اختیار این سازمان قرار گیرد.

واکنش‌ها به تمدید یک ماهه بین ایران و آژانس

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه و ساعتی بعد از کنفرانس خبری رافائل گروسی گفت که «تأسیسات هسته‌ای ایران بیشترین نظارت را در جهان دارند.».

آقای بورل با اشاره به مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات ایران و کشورهای اروپایی در وین گفت که جمهوری اسلامی می‌گوید اگر ایالات متحده به بخش اقتصادی توافق عمل کند، آنها هم آماده اند که به اجرای کامل تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردند.

روز دوشنبه و بعد از نشست خبری مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ امروز سوم خردادماه ۱۴۰۰ فرصت سه ماهه در خصوص نگهداری داده‌های دوربین‌های نظارتی نصب شده در تاسیسات هسته‌ای ایران به پایان می‌رسد. شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر تداوم توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران بر اساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در مورد نحوه ادامه کار پس از انقضای زمان توافق قبلی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم گرفت؛ «با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی پیرامون حل و فصل موضوعات پادمانی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به موازات مذاکرات وین در جریان است، حفظ داده‌های دوربین‌های نظارتی را به مدت یک ماه از تاریخ سوم خردادماه ۱۴۰۰ ادامه دهد تا از این طریق فرصت لازم برای پیشرفت و به نتیجه رسیدن مذاکرات فراهم شود.»

XS
SM
MD
LG