لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

مدیرکل آژانس: عدم پاسخگویی ایران در مورد رد اورانیوم در دو سایت اعلام نشده، «مشکلی بزرگ» است


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تعلل ایران در پاسخگویی نسبت به پیدا شدن رد اورانیوم در دو محل اعلام نشده را مشکل بزرگی دانست و گفت که این مسئله سبب زیر سوال رفتن اعتبار آن کشور می‌شود.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه پنجم خرداد و در گزارشی نوشت مدیرکل آژانس گفته است ایران در حال حاضر و بر اساس دانش و سانتریفیوژهایی که به دست آورده است، نمی‌تواند بر اساس همان اصول توافق شده در سال ۲۰۱۵ به توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد. آقای گروسی می‌گوید که برای بازگرداندن ایران به توافق، باید درکی جدید به دست آید.

مدیرکل آژآنس افزود: «آن‌ها [جمهوری اسلامی ایران] می‌دانند که باید توضیح بدهند. ما از آن‌ها می‌خواهیم همه موارد را اعلام کنند؛ چرا که این کار به نفع آن‌ها است.» آقای گروسی افزود که او به مقامات ایران گفته‌ است: «این موضوع بر اعتبار کشور شما برای هرگونه توافق بزرگتر و گسترده‌تر در قالب برجام، تاثیر می‌گذارد.»

رافائل گروسی گفت: «ما در مکان‌های مختلف آثاری از اورانیوم فرآوری‌شده در ابعاد صنعتی پیدا کردیم؛ ولی این موضوع از سوی ایران اعلام نشده یود. این مشکلی بزرگ است. ... ما باید به جزئیات پی ببریم. ما می‌دانیم آن‌جا چه اتفاقی افتاده است. هیچ راهی برای انکار آن وجود ندارد. ما آن را پیدا کرده‌ایم. این کار چه زمانی انجام شده است؟ چه بر سر دستگاه‌ها آمده است؟ مواد مربوط الان کجا است؟ آن‌ها باید به این‌ها پاسخ دهند.»

«فقط کشورهای تولیدکننده بمب غنی‌سازی را در حد ایران انجام می‌دهند»

مدیرکل آژانس در گفت‌وگویی دیگر با روزنامه فایننشال تایمز گفت، «فقط کشورهای تولیدکننده بمب» غنی‌سازی را با درجه خلوص ایران انجام می‌دهند. او همچنین توضیح داد که اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی، نزدیک به میزان لازم برای تولید بمب است و برای مصارف غیرنظامی، خلوص دو تا سه درصدی کافی است.

رافائل گروسی توسعه برنامه هسته‌ای را حق ایران دانسته است. اما او می‌گوید درجه غنی‌سازی ایران نیازمند نظارت است و نقض‌هایی که اخیرا از سوی ایران صورت گرفته به راحتی قابل بازگشت است.

دور پنجم مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام، از روز گذشته در وین آغاز شده و هنوز در جریان است.

XS
SM
MD
LG