لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به صدای آمریکا: از تمدید توافق میان ایران و آژانس استقبال می‌کنیم


وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در واشینگتن دی‌سی
وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در واشینگتن دی‌سی

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آمریکا از اعلام تمدید توافق همکاری میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای یک ماه دیگر استقبال می‌کند. او ابراز امیدواری کرد در مذاکرات وین، پیشرفت‌هایی حاصل شود.

این سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه سوم خرداد و در پاسخ کتبی به گیتا آرین خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت: ما از تمدید موقت موافقت تکنیکی میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران برای یک ماه دیگر که از سوی رافائل گروسی مدیرکل آژانس روز دوشنبه اعلام شد، استقبال می‌کنیم. این تمدید به آژانس اجازه می‌دهد به جمع‌آوری و حفظ و بررسی اطلاعات‌های مرتبط با تعهدهای ایران بر اساس توافق هسته‌ای برجام، ادامه دهد.

این سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده همچنین در مورد دور بعد گفت‌وگوها که قرار است در وین برگزار شود گفت: گفت‌وگوها این هفته و در ارتباط با گام‌های هسته‌ای که ایران باید بردارد - و معافیت از تحریم‌های ایالات متحده برای فعال کردن بازگشت دو طرفه به اجرای توافق بر اساس توافق هسته‌ای برجام، ادامه می‌یابد. ما امیدواریم روی پیشرفت معناداری که در آخرین دور از گفت‌وگوها حاصل شده، پیش برویم.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید هم پیشتر و در پاسخ به پرسشی در مورد ارزیابی کاخ سفید از گفت‌وگوهای احیای برجام در وین و اینکه گفته می شود مذاکرات به کندی پیش می رود و تاکنون به پیشرفت‌های ملموسی دست پیدا نکرده است، مذاکره را بهترین مسیر برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به تسلیحات هسته‌ای دانست.

خانم ساکی گفت: «ما بنا نداریم پیش بینی درباره نتیجه مذاکرات قبل از شروع پنجمین دور آن داشته باشیم. واقعیت این است که قرار است فردا دور پنجم آغاز شود و اگر چه که غیر مستقیم است اما نشان از تعهد دو طرف به مسیر دیپلماتیک دارد. ما باور داریم که آنچه انجام می شود رویکرد درست در مسیر صحیح برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.»

XS
SM
MD
LG