لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۲

پنس در روز دوم نشست ایپک: اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهیم


مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا در اجلاس ایپک
مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا در اجلاس ایپک

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در اجلاس سالانه «کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل» موسوم به «ایپک» سخنرانی کرد و بر حمایت واشنگتن از اسرائیل و ارائه کمک های نظامی به این کشور تاکید گذاشت.

آقای پنس در بخشی از سخنانش با اشاره به تهدیداتی که جمهوری اسلامی ایران متوجه اسرائیل می کند گفت که ایران می خواهد امپراتوری قدیمی اش را تحت رهبری دیکتاتوری جدید احیا کند.

مایک پنس گفت آمریکا به متحدان اروپایی اش گفته است اگر برجام را اصلاح نکنند، آمریکا از آن خارج خواهد شد و جدای از اینکه مذاکرات برای اصلاح برجام چه سرنوشتی پیدا کند، ایالات متحده هرگز به ایران اجازه نخواهد داد که به سلاح هسته ای دست یابد.

مایک پنس همچنین با اشاره به شکست های داعش گفت این شکست ها نباید به یک پیروزی برای ایران تبدیل شود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا درباره حضور نظامی ایران در سوریه و تجاوز به خاک اسرائیل گفت پهپاد ایرانی در فضای اسرائیل نشان تجاوز علنی بود؛ و پاسخ در خور شان اسرائیل که حمایت ما را داشت، نشان داد که اسرائیل ساکت نخواهد بود.

دفاع از تصمیم آمریکا درباره اورشلیم

آقای پنس با دفاع از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، این اقدام را کمک در راه رسیدن به صلح خواند.

او گفت پرزیدنت ترامپ به برقراری صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینیان پایبند است و آمریکا با این کار درباره مرزهای نهایی موضعی اتخاذ نکرده است.

او گفت هر صلحی نیازمند مصالحه است اما آمریکا بر سر امنیت کشور یهودی مصالحه نمی‌کند.

ایالات متحده چند ماه پیش رسما شهر اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و قرار است به زودی سفارت آمریکا از تل آویو به این شهر منتقل شود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به موفقیت های اسرائیل در عرصه های مختلف علمی گفت به لطف برندگان اسرائیلی جایزه نوبل، اختراعات آنها در عرصه های مختلف زندگی آمریکاییان دیده می شود.

او گفت اسرائیل شاید کشور کوچکی باشد اما جای پای بزرگی در دنیا دارد. به گفته مایک پنس، مردم یهود با پیشرفت هایشان «گلستانی در کویر» ایجاد کرده اند در حالی که از نظر منابع طبیعی محدود و با خطرات امنیتی مواجه هستند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در سخنان پایانی خود گفت ایالات متحده از اینکه در کنار اسرائیل ایستاده افتخار می کند و بهترین روزهای آمریکا و اسرائیل هنوز فرا نرسیده است.

سخنرانی آقای پنس در روز دوم این اجلاس بود و پیشتر نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل سخنرانی کرد. او در بخشی از سخنانش گفت ایران و سوریه بدانند که اسرائیل در عرصه نظامی مورد زورگویی آنها قرار نخواهد گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG