لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

دیدار پرزیدنت ترامپ با نتانیاهو؛ جمهوری اسلامی ایران «چالش بزرگ خاورمیانه» است


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که به واشنگتن، پایتخت آمریکا سفر کرده، در دیدار با پرزیدنت ترامپ، ایران را بزرگترین چالش خاورمیانه خواند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همراه با بانوی اول روز دوشنبه ۱۴ اسفند در کاخ سفید از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و همسرش استقبال کردند.

رهبران دو کشور سپس در دیدار کوتاهی با خبرنگاران، علاوه بر ایران، درباره برخی مسائل دیگر از جمله صلح خاورمیانه صحبت کردند.

رئیس جمهوری آمریکا روابط آمریکا و اسرائیل را بسیار گرم توصیف کرد و در مورد طرح ساختن سفارت آمریکا در اورشلیم سخن گفت.

او گفت: ما روابط بسیار نزدیکی در امور تجاری داریم و در زمینه نظامی و مبارزه با تروریسم نیز روابط و همکاری بسیار بسیار نزدیکی داریم؛ می گویم احتمالا روابط آمریکا و اسراییل هرگز بهتر از این زمان نبوده است.

بنیامین نتانیاهو با قدردانی از حمایت رئیس جمهوری آمریکا از اسرائیل و ستایش از رویکرد وی در قبال ایران و سازمان ملل، برسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را از سوی رئیس جمهوری آمریکا، با پایان دادن به تبعید یهودیان در بابل توسط کورش کبیر پادشاه ایران و اعلامیه بالفور و برسمیت شناختن کشور اسرائیل از سوی هری ترومن در سال ۱۹۴۸ مقایسه کرد و افزود: «بزرگترین چالش در خاورمیانه ایران است و باید متوقف شود.»

او گفت: «بزرگترین چالش در خاورمیانه و علیه هر دو کشور ما و کشورهای عرب منطقه در یک کلمه خلاصه شده؛ ایران. ایران بلندپروازی‌های اتمی خود را رها نکرده و از توافق اتمی ثروتمندتر و سرکش‌تر بیرون آمده و در همه جا از جمله در مرزهای اسرائیل به تجاوزات خود ادامه می‌دهد. به تصور من ایران باید متوقف شود.»

انتظار می‌رود پرزیدنت ترامپ و نخست وزیر اسرائیل در ادامه در مورد ضرب الاجل آمریکا به قدرتهای اروپایی در مورد رفع نقائص توافق اتمی با ایران مذاکره کنند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرد که اگر آمریکا و کشورهای اروپایی نتوانند در مورد ترمیم کاستی‌های توافق برجام به توافقی برسند، واشنگتن از توافق کناره خواهد گرفت.

مقامات آمریکا همچنین انتظار دارند موضوع توافق صلح با فلسطینی‌ها را که دولت آقای ترامپ هنوز امید به پیشبرد آن دارد، با نخست وزیر اسرائیل در میان گذارند.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه برنامه سفر خود به واشنگتن دی سی قرار است صبح سه شنبه در اجلاس ایپک سخنرانی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG