لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

روز دوم نشست ایپک؛ دفاع نیکی هیلی از سیاست‌های آمریکا در قبال اسرائیل


نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در اجلاس ایپک
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در اجلاس ایپک

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد عصر دوشنبه در اجلاس امسال ایپک سخنرانی کرد و حمایت خود و آمریکا را از اسرائیل بار دیگر تکرار کرد.

خانم هیلی گفت حمایت آمریکا از اسرائیل، جدای از آنکه اسرائیل متحد آمریکا است، به این خاطر است که به این کشور در عرصه های مختلف زورگویی می شود و آمریکا می خواهد با اسرائیل مثل کشورهای دیگر رفتار شود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت اورشلیم همیشه پایتخت اسرائیل بوده، هست و خواهد بود و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شجاعت داشت این حقیقت را به رسمیت بشناسد؛ امری که به گفته او دیگران شجاعت آن را نداشتند.

او با اشاره به حملاتی که به اسرائیل در سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن می شود گفت در سازمان ملل متحد صد و نود کشور عضو هستند اما بیش از نیمی از وقت سازمان صرف پرداختن به اسرائیل می شود.

او درباره یونسکو نیز گفت این سازمان مکانی مقدس برای یهودیان را منطقه فلسطینی خواند و آمریکا از یونسکو خارج شد.

نیکی هیلی همچنین از گواتمالا به خاطر اینکه سفارتش در اسرائیل را به اورشلیم منتقل می کند تشکر کرد و گفت آمریکا در ارائه کمک های بین المللی اش آراء کشورها در سازمان ملل را مد نظر خواهد داشت.

خانم هیلی گفت ایران و سوریه بدانند که اسرائیل در عرصه نظامی مورد زورگویی آنها قرار نخواهد گرفت.

نیکی هیلی همچنین با اشاره به قطعنامه ضد اسرائیلی سازمان ملل که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در شورای امنیت تصویب شد، آن را برای آمریکا شرم‌آور خواند و گفت و تا زمانی که من هستم دیگر چنین اتفاقی نخواهد افتاد. او گفت اسرائیل پابرجاست و اگر دنیا این را بفهمد صلح میسر است زیرا آن وقت همه طرف‌ها خود را با واقعیت طرف می‌بینند نه با توهمات.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG