لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

هشدارهای پیاپی چین در مورد سفر پلوسی به تایوان؛ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا وارد سنگاپور شد


دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، و لی هسین لونگ، نخست‌وزیر سنگاپور. دوشنبه ١ اوت ٢٠٢٢
دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، و لی هسین لونگ، نخست‌وزیر سنگاپور. دوشنبه ١ اوت ٢٠٢٢

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز دوشنبه تور آسیایی خود را با ورود به سنگاپور آغاز کرد و در دیدار با نخست‌وزیر این کشور طیفی از مسائل از جمله جنگ اوکراین و تغییرات اقلیمی را به بحث گذاشت.

بر اساس اعلام وزارت خارجه سنگاپور، نخست‌وزیر این کشور در این دیدار بر اهمیت روابط باثبات آمریکا و چین برای صلح و ثبات منطقه تاکید کرد.

همزمان چین هشدار داد ارتش این کشور در صورت بازدید پلوسی از تایوان بیکار نخواهد نشست.

دفتر خانم پلوسی روز یکشنبه و بدون اشاره به نام تایوان اعلام کرد او در راس یک هیئت از نمایندگان کنگره از کشورهای سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن دیدار خواهد کرد.

در تازه‌ترین تحول، شبکه خبری سی‌ان‌ان روز دوشنبه به نقل از یک مقام آمریکایی و یک مقام تایوانی که نخواستند نام‌شان فاش شود، گزارش داد انتظار می‌رود پلوسی طی روزهای آینده به تایوان سفر کند و یک شب را در آنجا به سر ببرد.

این خبر هنوز به طور رسمی از سوی واشنگتن تایید نشده است.

این در حالی است که هفته گذشته بایدن به خبرنگاران گفت ارتش آمریکا معتقد است سفر نانسی پلوسی به تایوان «در حال حاضر فکر خوبی نیست.»

اما سخنگوی وزارت خارجه چین گفت سفر احتمالی پلوسی به تایوان «یک مداخله فاحش در امور داخلی چین» است و هشدار داد منجر به «تحولات و پیامدهای بسیار جدی» خواهد شد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین
ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین

او در پاسخ به پرسشی که ارتش چین چه اقدامی در صورت سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام خواهد داد، گفت: «اگر جرات کند برود، اجازه دهید منتظر بمانیم و ببینیم.»

پکن سفر مقامات آمریکایی به تایوان را به عنوان پیامی انگیزه‌بخش برای استقلال‌طلبان قلمداد می‌کند. واشنگتن روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد اما طبق قانون موظف است این جزیره را به ابزارهای لازم برای دفاع از خود مجهز کند.

چنانچه پلوسی به تایوان سفر کند، بلندپایه‌ترین مقام منتخب آمریکایی خواهد بود که از سال ١٩٩٧ از این جزیره خودگردان بازدید می‌کند.

اما نخست‌وزیر تایوان روز دوشنبه در پاسخ به پرسشی پیرامون احتمال سفر نانسی پلوسی به این جزیره خودگردان گفت: «ما همیشه به گرمی از سفر مهمانان برجسته خارجی به کشورمان استقبال می‌کنیم.»

پکن هرگز استفاده از نیروی نظامی برای کنترل تایوان را رد نکرده است. اما تایوان می‌گوید تنها ساکنانش حق تعیین سرنوشت این جزیره را دارند.

XS
SM
MD
LG