لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

گفت‌وگوهای اقتصادی آمریکا و ژاپن برای مهار چین و روسیه آغاز شد


وزیر خارجه آمریکا (نفردوم از راست) میزبان همتای ژاپنی.
وزیر خارجه آمریکا (نفردوم از راست) میزبان همتای ژاپنی.

ایالات متحده و ژاپن روز جمعه گفت‌وگوهای اقتصادی جدیدی را در سطح وزیران و به منظور مهار چین و رسیدگی به اختلالات ناشی از حمله روسیه به اوکراین آغاز کردند.

این نشست با حضور آنتونی بلینکن و جینا ریموندو، وزیران خارجه و بازرگانی ایالات متحده، و یوشیماسا هایاشی و کویچی هاگویدا، وزیران خارجه و تجارت ژاپن، برگزار می‌شود.

بلینکن در این نشست گفت همکاری میان آمریکا و ژاپن به عنوان اولین و سومین اقتصاد بزرگ جهان به منظور دفاع از نظم اقتصادی مبتنی بر قوانین بسیار حیاتی است.

او از همه‌گیری کووید-١٩ و جنگ در اوکراین به عنوان شواهدی دال بر آسیب‌پذیری زنجیره تامین یاد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از چین گفت رویه‌های اجباری و تلافی‌جویانه اقتصادی پکن، برخی کشورها را وادار کرده بر سر امنیت، مالکیت معنوی، و استقلال اقتصادی‌شان سازش کنند.

نیم‌رساناها

وزیر خارجه ژاپن نیز تهاجم روسیه به اوکراین را چالشی جدی علیه نظم بین‌المللی خواند. او همچنین در اشاره‌ای ضمنی به چین، استفاده ناعادلانه و غیرشفاف از نفوذ اقتصادی برای تحقق منافع راهبردی و تعدیل نظم موجود بین‌المللی را مورد انتقاد قرار داد.

همزمان یک روزنامه ژاپنی اعلام کرده مرکز توسعه نیم‌رساناها تا پایان سال جاری در ژاپن راه‌اندازی خواهد شد تا تحقیقات در زمینه تراشه‌های نیم‌رسانای دو نانومتری را آغاز کند.

تایوان تولیدکننده عمده نیم‌رساناهای زیر ١٠ نانومتری جهان است که در محصولاتی همچون تلفن‌های همراه به کار می‌روند و بیم آن می‌رود افزایش تنش میان این جزیره خودمختار و پکن، ثبات تامین آن را بر هم بزند.

XS
SM
MD
LG