لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

افزایش تنش‌ها در آستانه سفر احتمالی پلوسی به تایوان؛ چین از برگزاری رزمایش‌های نظامی خبر داد


پرچم‌های ایالات متحده آمریکا و چین.
پرچم‌های ایالات متحده آمریکا و چین.

چین روز شنبه و پس از هشدار درباره سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان اعلام کرد رزمایش‌های نظامی در سواحل خود و مقابل این جزیره برگزار کرده است.

رزمایش‌ها روز شنبه و از ساعت ٨ صبح تا ٩ شب به وقت محلی در نزدیکی جزایر پینگتان در مجاورت استان فوجیان برگزار شده‌اند.

هنوز مشخص نیست در این رزمایش‌ها از موشک، جنگنده، و دیگر سلاح‌ها استفاده شده است یا نه.

نانسی پلوسی تاکنون گزارش‌های منتشرشده درباره سفرش به تایوان را تایید نکرده است. چنانچه او به تایوان سفر کند، بلندپایه‌ترین مقام منتخب آمریکایی خواهد بود که از سال ١٩٩٧ از این جزیره خودگردان بازدید می‌کند.

این در حالی است که شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، روز پنجشنبه در تماسی تلفنی با رئیس جمهوری ایالات متحده درباره «مداخله خارجی» در رابطه پکن و تایوان هشدار داد.

چین می‌گوید تایوان حق برقراری روابط خارجی مستقل را ندارد و سفر مقامات آمریکایی به این جزیره را به عنوان عاملی انگیزه‌بخش برای اعلان استقلال آن قلمداد می‌کند.

وزارت دفاع چین در روزهای گذشته از واشنگتن خواسته از سفر نانسی پلوسی به تایوان جلوگیری کند و هشدار داده پکن «اقدامات شدیدی» را برای متوقف‌کردن فعالیت‌های استقلال‌طلبانه انجام خواهد داد.

ارتش چین در ماه‌های اخیر شمار فزاینده‌ای از جنگنده و بمب‌افکن‌های خود را در نزدیکی تایوان به پرواز درآورده است.

تایوان و چین در سال ۱۹۴۹ و به دنبال پیروزی کمونیست‌ها در سرزمین اصلی چین از یکدیگر جدا شدند.

هر دو حکومت می‌گویند یک کشور هستند اما درباره اینکه کدام یک حق رهبری ملی را دارد با هم اختلاف نظر دارند. چین و تایوان اگرچه روابط رسمی با یکدیگر ندارند، اما به واسطه میلیاردها دلار تجارت و سرمایه‌گذاری به یکدیگر مرتبط هستند.

XS
SM
MD
LG