لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

پنجمین مکالمه تلفنی روسای جمهوری آمریکا و چین بیش از دو ساعت ادامه یافت


جو بایدن و شی جین‌پینگ، روسای جمهوری ایالات متحده آمریکا و چین
جو بایدن و شی جین‌پینگ، روسای جمهوری ایالات متحده آمریکا و چین

جو بایدن و شی جین‌پینگ، روسای جمهوری آمریکا و چین روز پنجشنبه در مکالمه‌ای تلفنی به بحث و گفت‌وگو درباره تنش‌های میان دو کشور پرداختند.

بنا بر اعلام کاخ سفید، پنجمین تماس تلفنی بایدن و همتای چینی‌اش دو ساعت و ۱۷ دقیقه طول کشید.

جو بایدن با انتشار توییتی گفته است این مکالمه تلفنی به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای تعمیق خطوط ارتباطی دو کشور، مدیریت مسئولانه اختلاف‌ها، و رسیدگی به مسائل مورد علاقه دوجانبه انجام شد.

کاخ سفید همچنین اعلام کرد بایدن در گفت وگو با شی جین‌پینگ تاکید کرده است که ایالات متحده به شدت با تلاش های یکجانبه برای تغییر وضعیت موجود یا تضعیف صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان مخالف است.

بر اساس این گزارش، دو رهبر در مورد تغییرات اقلیمی و امنیت سلامت و بهداشت در چارچوب مسوولیت دو کشور برای مدیریت اختلافاتشان و همکاری در مسائلی منافع مشترک نیز گفت وگو کردند.

تلویزیون مرکزی چین نیز اعلام کرده روسای جمهوری دو کشور به تبادل نظر درباره مسائل حائز اهمیت از سوی هر دو طرف پرداخته‌اند.

بایدن تلاش می‌کند راه‌های جدیدی برای همکاری با چین همزمان با مهار نفوذ پکن در سراسر جهان بیابد.

از جمله موضوعات مورد اختلاف میان واشنگتن و پکن می‌توان به بهداشت جهانی، سیاست اقتصادی، و حقوق بشر اشاره کرد. در ماه‌های اخیر، خودداری چین از محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین سبب پیچیده‌تر شدن روابط پکن و واشنگتن شده است.

گفت‌وگوی تلفنی سران آمریکا و چین در سایه سفر احتمالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، به تایوان صورت می‌گیرد. خانم پلوسی بلندپایه‌ترین مقام منتخب آمریکا از سال ١٩٩٧ به این سو خواهد بود که به این جزیره خودمختار سفر می‌کند. بایدن هفته پیش به خبرنگاران گفته بود مقامات نظامی آمریکا معتقدند سفر پلوسی به تایوان در این برهه زمانی «ایده خوبی نیست.»

بر اساس سیاست چین واحد، واشنگتن روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد، اما طبق قوانین ایالات متحده موظف است که ابزار دفاعی را در اختیار این جزیره قرار دهد.

کاخ سفید اعلام کرده سفر احتمالی نانسی پلوسی، سیاست آمریکا درباره چین واحد را تغییر نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG