لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

تداوم بی‌خبری از پدرام عبهر؛ منبع مطلع به صدای آمریکا: خانواده نگران «پرونده‌سازی» است


پدرام عبهر، شهروند بهایی
پدرام عبهر، شهروند بهایی

با وجود گذشت حدود دو هفته از بازداشت پدرام عبهر، شهروند بهایی، در ایران یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت هنوز روشن نیست کدام ارگان و به چه دلیل او را بازداشت کرده است و عدم تفهیم اتهام، در حالی که وسایل شخصی او و خانواده را با خود برده‌اند، نشان از احتمال «پرونده‌سازی» علیه وی دارد.

پدرام عبهر روز یکشنبه ۳۰ آبان در مسیر شیراز به بوشهر طی توقفی در منطقه دشت ارژن، توسط افرادی ناشناس بازداشت شد. افراد بازداشت‌کننده، او را به منزل پدری وی برده و «وسایل الکترونیکی، کتاب‌های بهایی و مدارک آنها را ضبط کرده و با خود برده‌اند» و روز سه‌شنبه ۲ آذر ماه از شیراز به تهران منتقل شده است.

بنا بر اظهارات این منبع مطلع، در پی‌گیری‌های خانواده آقای عبهر از طریق دادسرای شیراز، به آنها گفته‌اند «او در اوین است و حق داشتن وکیل ندارد، چون بازجویی‌های اولیه تمام نشده» است.

به گفته این منبع مطلع، آقای عبهر تاکنون تنها «دو تماس چندثانیه‌ای» با خانواده داشته است: در تماس نخست گفته که بازداشت‌کنندگان او را با خود به تهران برده و خانه‌اش را «تفتیش» کرده‌اند و در تماس دوم، که سه‌شنبه گذشته بوده، گفته است: «حالم خوب است و رسانه‌ای نکنید.»

این منبع مطلع تأکید کرد، «همین تماس نگران‌کننده است،» چرا که به نظر می‌آید این صحبت «تحت فشار» اتفاق افتاده است.

او با بیان این که بی‌اطلاعی از اتهام و ندانستن این که تا چه زمانی قرار است فرد بازداشت شده «تحت این فشار» بماند، «به خودی خود آسیب‌های روانی زیادی دارد»، اضافه کرد که وقتی او از «حق داشتن وکیل» محروم است و «تحت فشار» قرار دارد. این وضعیت «تنها یک جواب دارد» و احتمال می‌دهیم «در حال پرونده‌سازی» برای او هستند.

به گفته این فرد مطلع، آقای عبهر در تهران تنها زندگی می‌کرد و کار او «تدریس زبان انگلیسی» بود و «تنها حدس این است که» به دلیل این که «شهروند بهایی است» بازداشت شده و «دلیل دیگری برای دستگیری او وجود ندارد» و او «کسی از خانواده در تهران ندارد که پی‌گیر پرونده باشد.»

در ماه‌های اخیر اخبار متعددی از افزایش فشار به شهروندان بهایی، از جمله تخریب منزل چند شهروند بهایی در روستای بخش چهاردانگه شهرستان ساری، مصادره زمین‌های شهروندان بهایی در استان سمنان، و بازداشت دیگر شهروندان بهایی توسط صدای آمریکا منتشر شده است.

پیش‌تر، فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهایی به صدای آمریکا گفته است جمهوری اسلامی تا به امروز دلیل خاصی برای سرکوب و آزار شهروندان بهایی در ایران ارائه نداده است.

او تأکید کرده است: «اتهاماتی که همیشه به شهروندان بهایی زده می‌شود، اتهامات بی‌اساسی است که از طرف جامعه بهایی رد می‌شود، اتهاماتی از جمله اخلال در امنیت ملی، جاسوسی یا تجمعات غیر قانونی.»

به گفته سخنگوی جامعه جهانی بهائی، در سال گذشته بیش از ۱۰۰ شهروند بهایی و امسال نیز تاکنون بیش از ۵۰ شهروند بهائی در ایران بازداشت شد‌‌ه‌اند.

پیش‌تر، رییس کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی گفت: «بهاییان در ایران با افزایش هشداردهنده آزار و اذیت بر پایه دینشان مواجه هستند.»

او تاکید کرد: «ما دولت ایران را به توقف تبلیغ نفرت علیه بهاییان و به ارائه حق آزادی مذهبی و عقیدتی همه ایرانیان فرا می‌خوانیم.»

XS
SM
MD
LG