لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

موج تازه بازداشت بهاییان توسط جمهوری اسلامی؛ شیدا تایید پنجمین بهایی بازداشت‌شده در یک هفته اخیر است


شیدا تایید، شهروند بهایی، که روز پنجشنبه ١ مهر ۱۴۰۰ در خانه‌اش قائم‌شهر مازندران توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد
شیدا تایید، شهروند بهایی، که روز پنجشنبه ١ مهر ۱۴۰۰ در خانه‌اش قائم‌شهر مازندران توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد

به گزارش سایت حقوق بشری هرانا، شیدا تایید روز پنج‌شنبه، اول مهرماه، در خانه خود در قائم‌شهر مازندران بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

خانم تایید یکبار در سال ۱۳۸۹ و سپس در سال ۱۳۹۱ بازداشت و در سال ۱۳۹۴ نیز به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

در طول یک هفته گذشته، چهار شهروند بهایی دیگر با نام‌های هایده فروتن، پسرش مهران مصلی نژاد، معین میثاقی، و نگاره قادری در شیراز با اتهاماتی مانند «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» بازداشت شدند.

جامعه بهاییان همواره این قبیل اتهامات را بی‌اساس دانسته و تاکید دارد که تنها دلیل این بازداشت‌ها، اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی است.

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل نیز اواخر آبان‌ماه گذشته با صدورقطعنامه‌ای، «نقض شدید و فاحش حقوق بشر» در ایران را محکوم کرده بود.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی و عقیدتی، از جمله پیروان عرفان‌های نوظهور، در جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد. در بخشی از گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا که روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت منتشر شد، نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران به تفصیل بررسی شده است.

XS
SM
MD
LG