لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

تشکیلات خودگردان فلسطینی سخنان خامنه‌ای را در راستای «قربانی‌کردن کودکان و زنان» توصیف کرد


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی روز دوشنبه در پاسخ به اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد فلسطینی‌ها به جنگ‌هایی که در خدمت آرزوهای آنها برای دستیابی به «آزادی و استقلال» نباشد، نیازی ندارند.

علی خامنه‌ای روز دوشنبه در یک سخنرانی به مناسبت سالگرد مرگ خمینی و با حضور سران سه قوه جمهوری اسلامی، در ارتباط با حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل، آن را «دقیقا مورد نیاز منطقه» خواند.

بنا به ادعای خامنه‌ای، حمله حماس همزمان با نقشه آمریکا، اسرائیل و «برخی از کشورهای منطقه برای تغییر معادلات در منطقه» انجام شد.

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی در این بیانیه با اشاره به تبعات ویرانگر ناشی از حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل از جمله کشته‌شدن «بیش از ۳۶ هزار» فلسطینی، زخمی‌شدن «٨٣ هزار نفر»، ویرانی زیرساخت‌های غزه از جمله بیمارستان‌ها، مدارس، مساجد، کلیساها، و آوارگی هزاران فلسطینی افزود سخنان خامنه‌ای را در راستای قربانی‌کردن خون فلسطینی‌ها و هزاران کودک، زن، و سالخورده فلسطینی توصیف کرد.

مقامات جمهوری اسلامی بلافاصله پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس که در آن بیش از ۱۲۰۰ شهروند اسرائیلی عمدتا غیرنظامی از جمله زنان، کودکان، و سالخوردگان کشته و بیش از ۲۵۰ تن دیگر گروگان گرفته شدند، ضمن اعلام حمایت قاطع خود از آن و در ادامه سیاست چندین دهه‌ای خود، بارها خواستار نابودی اسرائیل شده‌اند.

از فردای حمله تروریستی ۱۵ مهر، حزب‌الله لبنان به عنوان اصلی‌ترین بازوی نیابتی جمهوری اسلامی راکت‌پرانی به سوی شمال اسرائیل را آغاز کرد و تا کنون ده‌ها هزار شهروند اسرائیلی مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

در همین ارتباط، حوثی‌های یمنی مورد حمایت جمهوری اسلامی نیز با حمله به کشتی‌های تجاری در حال گذر از دریای سرخ و تنگه باب‌المندب، موجب اختلال در کشتیرانی جهانی شده‌اند.

دیگر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت ایران در عراق و سوریه و لبنان نیز هر از چندگاهی حملاتی علیه اسرائیل و همچنین پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در منطقه انجام داده‌اند.

XS
SM
MD
LG