لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

آنروا اعلام کرد: بیش از یک میلیون نفر رفح را ترک کرده‌اند


به گزارش خبرگزاری‌ها آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (آنروا) روز دوشنبه، چهاردهم خرداد، گفت بیش از یک میلیون نفر از شهر رفح در جنوب غزه خارج شده‌اند.

حدود ۱/۴ میلیون نفر در طول جنگ در شهر رفح پناه گرفته بودند اما پس از اینکه اسرائیل از آنها خواست تا قبل از عملیات همه جانبه از این شهر خارج شوند، شروع به ترک آن کردند.

بنا گزارش رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها از جمله رویترز و «تایمز اسرائیل»، اسرائیل در میانه نگرانی‌های بین‌المللی از عملیات نظامی در رفح تاکید کرد که آخرین گردان‌های باقی‌مانده حماس باید منهدم شود و کنترل بخش مرزی غزه با مصر را به دست بگیرد تا از انتقال تسلیحات توسط حماس جلوگیری شود.

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه نهم خرداد از کشف یک تونل «تروریست‌ها» به طول ۱/۵ کیلومتر در شرق رفح خبر داد که حاوی ده‌ها موشک و سلاح ضد تانک بود.

نیروهای دفاعی اسرائیل با اعلام این خبر در پستی در ایکس نوشته بود: «تنها در ۱۰۰ متری گذرگاه رفح، سربازان ما یک محور تونلی را پیدا کردند که به چندین مسیر مختلف منشعب می‌شد و حاوی چندین درب انفجاری، یک مخفیگاه و امکانات تدارکاتی بود.»

به گفته ارتش اسرائیل حماس از این تونل‌ها برای انجام حملات تروریستی علیه سربازان اسرائیلی استفاده می‌کند و نیروهای دفاعی اسرائیل به عملیات خود در هر جایی که حماس پنهان شده است ادامه خواهند داد.

به گزارش نشریه «تایمز اسرائیل»، همزمان با خروج شمار بیشتری از فلسطینی‌ها از رفح ارتش این کشور طی روز گذشته ۵۰ موضع در غزه را هدف قرار داده است.

به گفته ارتش اسرائیل، این مواضع شامل زیرساخت‌ها و ساختمان‌های متعلق به «گروه‌های تروریستی و انبارهای تسلیحات» بود.

این حملات در حالی انجام می‌شود که ارتش اسرائیل به عملیات در رفح و گذرگاه «نتساریم» ادامه می‌دهد. اسرائیل ساخت این گذرگاه شش کیلومتری از غزه تا دریای مدیترانه را در بهمن ماه سال گذشته به اتمام رساند تا از آن برای عملیات علیه حماس استفاده شود و همچنین مسیر امنی برای کمک‌رسانی به غزه باشد.

در همین حال، ارتش اسرائیل می‌گوید سامانه دفاع هوایی دوربرد «پیکان» موشک بالستیک حوثی‌های یمن مورد حمایت حکومت ایران را که به سمت شهر ایلات، جنوبی‌ترین شهر اسرائیل، شلیک شده بود، رهگیری کرد.

آژیر خطر در ایلات در بحبوحه این حادثه به صدا درآمد.

حوثی‌های یمن در میانه جنگ غزه چندین موشک بالستیک و پهپاد به سمت ایلات پرتاب کرده‌اند.

جنگ اسرائیل در غزه در پاسخ به حملات تروریستی نیروهای حماس و متحدان آنها به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ (پانزدهم مهر ۱۴۰۲) آغاز شد که به‌گفته مقامات اسرائیل، حدود ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۵۰ نفر به گروگان گرفته‌ شدند.

کشورهای بسیاری در دنیا از جمله آمریکا، کانادا، اسرائیل، ژاپن و اتحادیه اروپا گروه حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG