لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

گالانت: اسرائیل سرگرم بررسی جایگزین‌های احتمالی برای حماس است


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت کشورش تداوم سلطه حماس بر غزه در هیچ مرحله‌ای از آتش‌بس پیشنهادی را قبول نمی‌کند و سرگرم بررسی جایگزین‌های دیگر برای حماس است.

طبق بیانیه، بررسی جایگزین‌های احتمالی برای حماس همزمان با ادامه «اقدامات نظامی مهم» علیه این گروه انجام می‌شود.

گالانت در بیانیه خود گفت که برخی «مناطق [در غزه] را منزوی خواهیم کرد، عوامل حماس در این مناطق را از بین خواهیم برد، نیروهایی را معرفی خواهیم کرد که امکان تشکیل یک دولت جایگزین را فراهم می کند- جایگزینی که حماس را تهدید می کند.»

او اشاره‌ای به جایگزین‌های احتمالی برای حماس نکرد.

وزیر دفاع اسرائیل گفت عملیات نظامی این کشور در کنار فراهم کردن امکان ایجاد جایگزین برای حماس، این گروه اسلامگرای مورد حمایت جمهوری اسلامی را از بین می‌برد و موجب بازگشت گروگان‌ها خواهد شد.

حماس در سال ۲۰۰۶ پیروز انتخابات پارلمانی در نوار غزه شد و یک سال بعد به دنبال درگیری‌های کوتاه با نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطینی توانست کنترل غزه را در دست بگیرد.

انتظار می‌رود کابینه امنیتی اسرائیل اواخر روز یکشنبه جلسه تشکیل دهد. جلسه کابینه امنیتی اسرائیل پس از سخنرانی روز جمعه جو بایدن درباره طرح سه مرحله‌ای برای پایان جنگ در نوار غزه انجام می‌شود.

حماس به رغم استقبال از این طرح صلح اعلام نکرده که ممکن است از قدرت کنار رود و یا به طور داوطلبانه اقدام به خلع سلاح نیروهایش کند.

XS
SM
MD
LG