لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

نخستین جلسه کابینه دولت وحدت فلسطینی در غزه تشکیل شد


محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی

کابینه دولت جدید وحدت فلسطینی روز پنجشنبه برای نخستین بار در نوار غزه تشکیل جلسه داد و به این ترتیب، بیش از هفت سال کنترل مطلق حماس بر این مناطق پایان گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این جلسه سه روز پیش از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی تشکیل شد که قرار است در آن محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ۴ میلیارد دلار برای بازسازی غزه، پس از جنگ ۵۰ روزه بین اسرائیل و حماس، درخواست کند.

کابینه فلسطینی با حضور در غزه همچنین سعی دارد به جامعه بین‌المللی اطمینان دهد کمک‌های خارجی برای بازسازی غزه به حماس، که غرب آن را یک گروه تروریستی می‌نامد، نخواهد رسید.

رامی حمدالله، نخست وزیر و ۱۱ وزیر دولت وحدت از کرانه غربی وارد غزه شدند و به ۵ همکار خود که قبلا در آنجا بودند پیوستند.

یک مقام ارشد حماس در دوحه، پایتخت قطر، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت «دولت وحدت نتیجه توافق آشتی است که حماس در تلاش برای برای تشکیل آن بود؛ بنابراین می‌خواهیم موفق شود.»

دولت جدید حدود چهار ماه پیش برای جایگزینی دولت‌های رقیب فلسطینی – یکی به رهبری حماس در غزه و دیگری به رهبری محمود عباس در مناطق خودمختار کرانه غربی – تشکیل شد.

با این حال، به دلیل اختلافات حل نشده بین دو گروه رقیب، و نیز وقوع جنگ در غزه، تا پیش از این فعال نبوده است.

اسرائیل از ابتدا با تشکیل دولت وحدت فلسطینی مخالف بود، زیرا گروه حماس بخشی از آن بود. با این حال از هنگام برقراری آتش‌بس نامحدود و پایان گرفتن جنگ غزه در اوایل شهریور ماه، اسرائیل تمایل خود را برای کار با کابینه جدید فلسطینی، بویژه در بازسازی غزه، ابراز کرد و روز پنجشنبه نیز برای نشان دادن حسن نیت خود، گذرگاه اِرز (Erez) را برای ورود وزیران کابینه دولت وحدت فلسطینی از کرانه غربی به داخل نوار غزه گشود.

XS
SM
MD
LG