لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

ابهام وحدت فلسطینی‌ها: تاخیر حماس در سپردن اداره غزه به تشکیلات خودگردان


مقدمات تحویل اداره مرزی غزه یک ماه پیش آغاز شده بود.
مقدمات تحویل اداره مرزی غزه یک ماه پیش آغاز شده بود.

مهلت تحویل اداره امور نوار غزه از سوی حماس به تشکیلات خودگردان فلسطینی و اجرای برنامه وحدت دو جناح رقیب فلسطینی دست کم به مدت ده روز تمدید شد.

دیلی میل روزنامه انگلیسی در این باره می نویسد ممکن است برنامه وحدت دو جناح رقیب با شکست رو به رو شده باشد. جناح های فتح و حماس روز چهارشنبه اعلام کردند روند وحدت با تاخیر انجام خواهد شد زیرا در جزئیات پیاده کردن طرح وحدت اختلاف نظرهای گسترده ای وجود دارد.

به موجب توافقی که با اصرار مصر میان فتح و حماس صورت گرفت تا روز ۱۰ دسامبر باید مسائل باقی مانده، مورد اختلاف حل شده باشد.

دو جناح چندین بار برای وحدت دو سرزمین غزه و کرانه باختری رود اردن به توافق دست یافته‌اند اما هر بار برنامه وحدت با شکست رو به رو شده است.

به موجب توافق روز ۱۲ اکتبر در قاهره به حکومت ۱۰ ساله حماس بر نواز غزه پایان داده می شود تا محاصره این سرزمین برداشته شود و در وضعیت بسیار دشوار زندگی مردم آن بهبودی حاصل گردد.

از سال ۲۰۰۸ بدین سو غزه و اسرائیل سه بار وارد جنگ شده اند.از جمله مسائلی که باید در روند وحدت دو جناح حل شود موضوع کنترل دستگاههای امنیتی و یکی کردن دستگاه اداری دو منطقه است.

غسان خطیب مقام فتح می گوید مسائل دو طرف با سرعتی که در مهلت مقرر پیش بینی شده است، حل نخواهد شد و عزام الاحمد مذاکره کننده فتح به خبرگزاری رویترز گفته است حماس به توافق نامه ای که امضا کرده است پایبند نیست.

شاخه نظامی حماس که نیروی پلیس و امنیتی غزه را در دست دارد حاضر نیست سلاحهایش را تحویل بدهد در حالی که محمود عباس رئیس تشکیبلات خودگردان تاکید دارد که امنیت غزه باید در دست تشکیلات باشد.

موضوع دیگر روند وحدت، شمار کارکنان در غزه است که از سال ۲۰۰۷ حقوق آنها را تشکیلات خودگردان می پردازد. تعداد این کارکنان به ۶۰ هزار نفر می رسد و حماس ۵۰ هزار نفر را با نیروهای تازه جایگزین کرده در حالی که بیش از نیمی از اینها کاری انجام نمی دهند. حل سرنوشت این حقوق بگیران یکی دیگر از مسائلی است که باید در روند وحدت حل شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG