لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

وزیر اسرائیلی: علیه حضور ایران در مرزهایمان گزینه نظامی را مدنظر داریم


تساحی هَنِگبی، وزير هماهنگی منطقه‌ای اسرائيل
تساحی هَنِگبی، وزير هماهنگی منطقه‌ای اسرائيل

یک از وزیران کابینه اسرائيل بطور ضمنی تهديد کرد به رغم تلاش‌های آمريکا و روسيه برای برقراری آتش بس در منطقه، به منظور جلوگيری از هر گونه به گفتۀ آنها «دست اندازی» نيروهای مورد حمايت ايران بر مناطقی در امتداد مرزهای مشترک خود با سوريه، اقدام نظامی را مد نظر خواهد داشت.

تساحی هَنِگبی، وزير هماهنگی منطقه‌ای اسرائيل روز یکشنبه ۲۱ آبان پيش از ورود به جلسه هفتگی دولت با لحنی که گويای بی اعتمادی به تلاش‌های آمريکا و روسيه در پايان دادن به بحران سوريه بود، به خبرنگاران گفت، «اين توافق درخواست بی چون و چرای اسرائيل را در زمينۀ نزديک نشدن حزب الله و نيروهای ايرانی به مرزهای شمالی خود با سوريه تأمين نمی‌کند. خطوط قرمزی که اسرائیل تعيين کرده قابل درک است.»

رؤسای جمهوری ایالات متحده و روسيه روز شنبه تأييد کردند که با توجه به فرو نشستن جنگ داخلی سوريه با تلاش مشترک برای تثبيت وضعيت کنونی بايد کاری کنند تا توافق آتش بسی را که از ۱۶ تير ماه در جنوب غرب سوريه، مرز مشترک آن کشور با اردن و اسرائيل به اجرا درآمده است، تمديد شود.

بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل نيز امروز در واکنش به تهديدهای حماس در زمينه حمله به اسرائيل به تلافی انهدام تونل های زير زمينی هشدار داد، «ما به هر کس که بخواهد دست به چنين کاری بزند، قاطعانه پاسخ خواهیم داد ... هر که باشد، چه گروه، چه تشکيلات يا فرد. ما حماس را مسئول هرگونه حمله يا صحنه گردان هرگونه حمله‌ای عليه خودمان از غزه می‌دانيم.»

گروه فلسطینی حماس در پی انهدام يکی ديگر از تونل های زير زمينی خود در ماه گذشته و مرگ دو تن از نيروهايش در حالي که سعی داشتند عده‌ای را از زير آوار نجات دهند، تهديد کرده است که به اسرائيل حمله خواهد کرد.

حماس می‌گويد اسرائيل با اين اقدام در واقع به دنبال تخطئۀ روند نزديکی مناسبات حماس با تشکيلات خودگردان و ميانه رو فلسطينيان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG