لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

بازداشت پخشان عزیزی، روزنامه‌نگار زندانی، ادامه دارد


نمایی از ورودی زندان اوین. آرشیو
نمایی از ورودی زندان اوین. آرشیو

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز پنجشنبه ۱۸ آبان، از ادامه بازداشت پخشان عزیزی، روزنامه‌نگار و مددکار اجتماعی، و شرایط بلاتکلیف و نامعلوم او در بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد.

به نوشته این سازمان حقوق بشری به نقل از منابع آگاه، خانم عزیزی در از زمان بازداشت در روز ۱۳ مرداد سال جاری تاکنون، از حق دسترسی به وکیل، ملاقات حضوری و همچنین برقراری تماس تلفنی با خانواده خود محروم بوده است.

او به دست نیروهای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در شهرک خرازی شهر تهران بازداشت شده بود.

بر اساس این گزارش، هنگام بازداشت این روزنامه‌نگار و مددکار اجتماعی، پدر، مادر، داماد، خواهر و خواهرزاده ١۶ ساله‌اش نیز بازداشت شده بودند که پس از چند روز آزاد شدند.

در سابقه خانم عزیزی می‌توان به بازداشت چهار ماهه وی در روز ٢۵ آبان ۱۳۸۸، در تجمع اعتراضی دانشجویان کرد دانشگاه تهران علیه اعدام‌ زندانیان سیاسی اشاره کرد. او روز ٢٨ اسفند همان سال، با تودیع وثیقه ١٠٠ میلیون تومانی آزاد شده بود.

پخشان عزیزی بعدها به دلیل فشار و تهدید مداوم نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی از ایران خارج شد و سپس تحقیقاتی در مورد وضعیت زنان در اقلیم کردستان عراق و کردستان سوریه، انجام داد.

به نوشته هه نگاو او در این ارتباط نیز اقداماتی را در قالب مددکاری اجتماعی انجام داده بود.

در این حال، شبکه حقوق بشر کردستان نوشت که وب سایت «بی‌تاوان»، متعلق به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۱۷ آبان، از بازداشت پخشان عزیزی، وریشه مرادی و سیروان محمدرضایی خبر داد.

این وب سایت امنیتی بدون اشاره به تاریخ بازداشت این سه تن، آنها را عضو «پژاک»، حزب حیات آزاد کردستان، معرفی کرده است. به طور معمول، دستگاه های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی فعالان مدنی، صنفی، سیاسی و عقیدتی در ایران را به ارتباط با سازمان های سیاسی مخالف خود متهم می کنند.

شبکه حقوق بشر کردستان اشاره کرد که پیشتر خبر بازداشت وریشه مرادی، عضو کژار (جامعه آزاد زنان شرق کردستان) در ۱۰ مرداد سال جاری در شهر سنندج را منتشر کرده بود.

XS
SM
MD
LG