لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

اختصاصی؛ تفهیم اتهام «حمایت مالی از عناصر ضدانقلاب» به اسدالله فخیمی و حوری خان‌پور


اسدالله فخیمی و حوری خانپور
اسدالله فخیمی و حوری خانپور

اسدالله فخیمی و حوری خان‌پور، زوج فعال مدنی، پس از تفهیم اتهام در دادسرای اوین، با سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی به طور موقت آزاد شدند.

بنا بر گزارش رسیده به صدای آمریکا در روز یک‌شنبه ۱۴ آبان، اسدالله فخیمی و حوری خان‌پور «با اتهامات سنگین» روبه‌رو شده‌اند و به آنها گفته شده ممکن است به «پنج سال زندان» محکوم شوند.

این دو فعال مدنی ۲۰ تیر با یورش مأموران سرکوب جمهوری اسلامی به خانه‌شان مواجه شدند و برخی وسایل شخصی از جمله لوازم الکترونیکی آنها توسط این نیروها توقیف شده بود.

اسدالله فخیمی و حوری خان‌پور روز یک‌شنبه ۱۴ آبان بار دیگر در شعبه یک بازپرسی دادسرای اوین با عناوینی از جمله «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور، حمایت‌های مالی از عناصر ضد انقلاب، و شرکت در مراسمات و محافل ضد انقلاب و محکومان امنیتی» تفهیم اتهام شدند و پس از سپردن «وثیقه یک میلیارد تومانی» و تا زمان تشکیل دادگاه، از زندان اوین آزاد شدند.

این زوج فعال حقوق بشری، هفته گذشته به شعبه یک دادسرای اوین احضار شده بودند.

همچنین پیش از این روز هفتم آبان مصادف با روز گرامی‌داشت کوروش بزرگ، اسدالله فخیمی به همراه شماری از فعالان مدنی و دادخواه از جمله محمد سیف‌زاده، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، به دیدار پدر نرگس محمدی در زنجان رفتند و منشور کوروش بزرگ را به او هدیه کردند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، گفته که وضعیت نقض حقوق بشر در ایران تا زمانی که آزادی‌های اساسی توسط قانون تضمین نشوند، تغییر نخواهد کرد.

پیش از این میشل تیلور، نماینده دائم آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز از «بی‌اعتنایی آشکار رژیم ایران به حقوق بشر و آزادی بیان» انتقاد کرده بود.

XS
SM
MD
LG