لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

تشکیل پرونده جدید علیه سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران 


محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، پس از آزادی.
محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، پس از آزادی.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از تشکیل پرونده جدید علیه محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران و صدور کیفرخواست برای او خبر داد.

این شورا اعلام کرده است که این فعال صنفی ۲۰ دی‌ماه در شعبه دوم دادگاه انقلاب شهریار با اتهام «اجتماع و تبانی» محاکمه خواهد شد.

کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران یکم مهرماه نیز اعلام کرده بود که «برای بار سوم است که حبیبی با حکم بازخرید و اخراج مواجه می‌شود و با این حکم برای همیشه امکان حضور در شغل معلمی را از دست داد.»

بر اساس این گزارش، این فعال صنفی معلمان در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ نیز از آموزش و پرورش اخراج شده بود.

حبیبی پس از اعتراض با حکم دیوان عدالت اداری به صورت موقت به سر کار بازگشته بود اما با حکم جدید هیات تخلفات اداری وزارت آموزش و پرورش و تایید آن در دیوان عدالت اداری؛ از آموزش و پرورش اخراج شد.

حبیبی ۱۶ فروردین ماه توسط نیروهای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در محل تدریس‌اش در شهریار بازداشت و روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت با تودیع وثیقه و به طور موقت از زندان اوین آزاد شد.

این فعال مدنی به تداوم روند «پولی کردن» و «کالایی شدن آموزش» در ایران، که به گفته او خلاف اصل تامین آموزش رایگان و اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، معترض بوده و در سال‌های اخیر بارها بازداشت شده است.

او یک‌بار دیگر هم اسفند ماه ۱۳۹۶ مقابل مدرسه محل تدریس‌‌‌‌اش بازداشت شده بود اما در آبان ۱۳۹۹ از زندان آزاد شد. محمد حبیبی پس از آزادی به فعالیت‌های خود ادامه داد تا آن که دوباره در ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت و روانه زندان شد. محمد حبیبی از فعالان جنبش معلمان ایران بعد از ۱۰ ماه تحمل حبس، هجدهم بهمن سال ۱۴۰۱ از زندان آزاد شده بود.

XS
SM
MD
LG