لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

کشتار اورلاندو، پیروزی "توخالی" برای داعش


عمر متین، در حمله به کلوب پالس ۴۹ نفر را کشت.
عمر متین، در حمله به کلوب پالس ۴۹ نفر را کشت.

چند ساعت پس از آنکه تصویرهای خون آلود قربانیان حمله به یک باشگاه شبانه در اورلاندو، در ایالت فلوریدا، در تلویزیون های سراسر جهان ظاهر شد، گروه دولت اسلامی تیرانداز را یکی از هواداران خود معرفی کرد و بطور ضمنی مسئولیت کشتار را بر عهده گرفت.

با این حال، در حالی که رنج و درد ناشی از حمله عمر صدیقی متین ادامه خواهد داشت، برخی از کسانی که در سازمان ها و تشکیلات ضد تروریسم کار می کنند می گویند تردید دارند پیروزی اعلام شده گروه توسط کسی که احتمالا هرگز نامی از او نشنیده اند، چیزی بیشتر از چاپلوسی برای خلافت خود خوانده باشد.

آنها می گویند مشکل داعش این است که خشونتی چنین پر سر و صدا، نشان برجسته قدرت گرفتن سریع گروه، واقعا هرگز یک عامل محرکه نبود. یک مقام اطلاعاتی آمریکا به صدای آمریکا گفت: "داعش در جریان توسعه سریع خود در ۲۰۱۴، قادر شد موفقیت در جبهه نبرد را در پیکار روابط عمومی بگنجاند و خود را به عنوان مغناطیسی برای جذب افراد جدید تثبیت کند."

این مقام گفت با افزایش تلفات در عراق، سوریه و حتی لیبی، کوشش داعش برای جذب تندروها و ایجاد وحشت افزایش یافته است، وسعی دارد ناتوانی خود را در نگهداشتن سرزمین هایی که تصرف کرده است در برابر انواع نیروها با حمایت آمریکا و ائتلاف بپوشاند.

او گفت: "داعش قادر نیست پاسخ دهد، بنابراین به خشونت متوسل می شود."

اما بنظر می رسد این تاکتیک در مورد سربازان احتمالی خوب کار نمی کند، زمانی بود که هر ماه هزار نفر به داعش می پیوستند، حالا به گفته مقامات اطلاعاتی و نظامی این جریان در ماه های اخیر کند شده است و نشانی از تجدید شتاب به چشم نمی آید.

ماکس آبرامس کارشناس تروریسم در دانشگاه نورث ایسترن و عضو شورای مناسبات خارجی، گفت اگر هدف داعش این است که روند تلفات در عراق و سوریه را متوقف کند و براستی هریک از دینامیک های اصلی سازمان را که کار نمی کند تغییر دهد، آنگاه حملاتی از این نوع کاملا بی اهمیت خواهد بود.

او گفت: "پیکارجویان خارجی به این دلیل به گروه جذب شدند که می خواستند با یک قدرت نیرومند همکاری کنند. اگر حمله اورلاندو دو سال پیش اتفاق افتاده بود، وقتی داعش سرزمین هایی را تصرف می کرد، فکر می کنم افراد بیشتری مایل به پیوستن به آن می شدند."

دیوید کارتن اشتاین – راس، عضو ارشد بنیاد دفاع از دمکراسی ها، گفت "چشم انداز داعش روشن نمی نماید. فکر نمی کنم بتواند تلفات در عراق، سوریه و لیبی را متوقف کند."

اما او یاد آور شد این به آن معنا نیست که از قدرت مرگ آور گروه کم می شود، هشداری که مقامات اطلاعاتی آن را بارها تکرار کرده اند.

XS
SM
MD
LG