لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۵

نگاه مطبوعات غرب: عمر، اسلام و اسلحه


عمر متین در جریان حمله به کلوب "پالس" در اورلاندو، طی تماسی تلفنی با پلیس، با رهبر داعش اعلام بیعت کرده بود.
عمر متین در جریان حمله به کلوب "پالس" در اورلاندو، طی تماسی تلفنی با پلیس، با رهبر داعش اعلام بیعت کرده بود.

روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای نوشته تیم کریگ، مکس بیراک و لی پاول با عنوان "پدر عمر متین می گوید از وقوع این کشتار غمگین است و فرزند تیراندازش را پسری خوب توصیف می کند" به گفته های صدیق متین، پدر عامل کشتار کلوب شبانه در شهر اورلاندو در ایالت فلوریدا پرداخته است که می‌گوید، فرزند ۲۹ ساله اش تحت تاثیر ایدئولوژی اسلام افراطی قرار نداشته است.

صدیق متین در دو مصاحبه یکی با واشنگتن پست در فلوریدا و دیگری در یک پست فیسبوکی هیچ اشاره ای نمی کند که فرزندش پیش از کشته شدن توسط پلیس با چه انگیزه ای دست به کشتار بامداد یکشنبه زد.

متین در جریان حمله به کلوب همجنسگرایان "پالس" در اورلاندو فلوریدا طی تماسی تلفنی با فوریت‌های پلیس ۹۱۱ با داعش اعلام بیعت کرده بود، ولی پدرش می‌گوید باور ندارد این بیعتی واقعی بوده باشد.

صدیق متین می گوید فرزندش حتی ریش نمی گذاشت و فکر نمی کند این مساله ربطی به دین یا اسلام داشته باشد.

عمر متین متولد نیویورک بود، ولی در کودکی با خانواده اش به فلوریدا رفت و آنجا بزرگ شد.

صدیق متین، پدر عمر، هر چند با خانواده دگرباشان جنسی قربانی ابراز همدردی می کند، اما در ویدئویی که در صفحه فیسبوک اش گذاشته است می گوید "کاری که همجنسگرایان می کنند، خود خداوند جزایش را می دهد. این موضوع بنده ها نیست."

صدیق متین، پدر عمر متین، که مجری یک برنامه تلویزیونی برای مردم افغانستان از کالیفرنیا است، در ویدئوهایی از طالبان در افغانستان قدردانی کرده و از ارتش و نیروهای پلیس و امنیتی افغانستان خواسته بود رهبران دولت افغانستان را دستگیر و زندانی کنند.

صدیق متین پیشتر در ویدئویی، کاندیداتوری خود را برای ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود.

روزنامه تلگراف نیز در مقاله ای به قلم جیمز راثول و هریت آلکساندر با عنوان "تیرانداز اورلاندو عمر متین از نظر ذهنی متزلزل و همجنسگرا ستیزی بود که زنش را کتک می زد" به مصاحبه ستاره یوسفی، همسر سابق عمر متین، می پردازد.

ستاره یوسفی می گوید پس از چهار ماه زندگی مشترک با عمر متین در سال ۲۰۰۹ میلادی، خانواده اش مجبور شدند او را از دست همسر سابق اش که به دلایل واهی او را کتک می‌زد، نجات دهند.

ستاره یوسفی که در کنار نامزدش صحبت می کرد، با اشاره به آشنایی خود با عمر متین از طریق ارتباطات آنلاین می گوید همسر سابقش ابتدا بسیار طبیعی رفتار می کرد ولی بعد از مدتی "وقتی عصبانی می شد، از همه چیز نفرت پیدا می کرد. او بی ثبات و بیمار روانی بود."

همسر سابق عمر می گوید همسرش یک اسلحه نقره ای رنگ داشت و یک بار به او گفته بود می خواهد افسر پلیس شود.

هر چند ستاره یوسفی می گوید نشانه ای از افراط گرایی در همسر سابقش ندیده بود، اما امام مسجد محل زندگی عمر متین او را فردی "پرخاشگر" توصیف می کند.

دنیل گیلروی، یکی از همکاران پیشین عمر متین در شرکت امنیتی "جی ۴ اس"، می گوید متین دچار "اختلال روانی" بود و مرتب حرف هایی همجنس‌گرا ستیزانه و نژاد پرستانه می زد.

روزنامه گاردین در مقاله ای نوشته اد پیلکینگتون و ریچارد لاسکومب با عنوان "حمله به کلوب شبانه پالس: پرسش ها درباره این که چگونه مظنون زیر نظر اف.بی.آی می تواند اسلحه بخرد" یادآوری می کند که عمر متین در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ سه بار توسط اف.بی.آی به دلیل گزارش های جداگانه از رفتار افراطی اش و ارتباط با تروریسم، مورد پرسش قرار گرفته بود.

عمر متین پس از تیراندازی در کلوب شبانه اورلاندو در تماسی با اورژانس با برادران سارنایف عاملان بمبگذاری ماراتن بوستون در آوریل ۲۰۱۳ ابراز همبستگی کرده بود.

عمر در کشتار کلوب شبانه در اورلاندو از یک اسلحه شکاری کالیبر ۲۳۳ و یک سلاح کمری نیمه خودکار ۹ میلیمتری استفاده کرد. او که مجوز کار به عنوان گارد امنیتی داشت فشنگ های فراوانی را هفته پیش به طور قانونی خریداری کرده بود.

گاردین به نقل از بیل براتن، رییس پلیس شهر نیویورک، می گوید: "این که ما یک فهرست مظنونین به فعالیت تروریستی داریم، و یک فهرست افراد ممنوع از پرواز با هواپیما، و کسی در آن لیست می تواند اسلحه خریداری کند، دیوانه کننده است."

شاهدان عینی می گویند متین ۱۵ نفر را در دستشویی کلوب شبانه گروگان گرفته بود و در طول مذاکرات با پلیس "راحت و آرام" به نظر می رسید.

گاردین می نویسد واقعه اورلاندو به مباحثات درباره قوانین نه چندان سفت و سخت حمل اسلحه در مورد افراد زیر تحقیقات مرتبط با تروریسم در آمریکا دامن خواهد زد.

مساله پیشاپیش به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کشیده شده و واکنش های پیاپی دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، رقبای جمهوریخواه و دموکرات، را به همراه داشته است.

* برگردان فارسی این مقاله ها تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG