لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

برگزارکنندگان «یوروویژن» مانع ورود پرچم یا نمادهای سیاسی فلسطینی به تالار این رقابت آوازخوانی در سوئد می‌شوند


محل برگزاری «یوروویژن» در مالمو
محل برگزاری «یوروویژن» در مالمو

دست‌اندرکاران رقابت آوازخوانی اروپا موسوم به «یوروویژن» روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت اعلام کردند که مانع ورود پرچم یا نمادهای سیاسی فلسطینی به محل برگزاری این رویداد هنری در سوئد خواهند شد.

این خبر در شرایطی اعلام‌ می‌شود که ادامه جنگ در غزه میان اسرائیل و حماس، یوروویژن را نیز تحت تأثیر قرار داده است و انتظار می‌رود که همزمان با این رقابت آوازخوانی در مالمو، گروه‌های طرفدار فلسطینی‌ها تظاهرات بزرگی را در این شهر سوئد ترتیب دهند.

میشل روورلی، رئیس ارتباطات اتحادیه رادیو و تلویزیون اروپا، سازمان برگزارکننده یوروویژن، می‌گوید که حاضرین در تالار برنامه فقط می‌توانند پرچم کشورهای شرکت‌کننده، و همچنین پرچم رنگین‌کمانی اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را در دست داشته باشند.

او به آسوشیتدپرس گفت که این اتحادیه این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که «هر گونه پرچم، نماد، لباس، اقلام، و بنرهای دیگری را که احتمالا برای نمایش از طریق پوشش تلویزیونی این مراسم مورد استفاده قرار می‌گیرد، حذف کند».

به گزارش خبرگزاری‌های سوئدی، از مأموران خواسته شده است تا اجازه ورود پرچم یا بنرهای حاوی پیام‌ها و شعارهای سیاسی فلسطینی به تالار مراسم را ندهند.

البته به گفته مارتین اوستردال، ناظر اجرایی یوروویژن، این قانون در گذشته نیز وجود داشت و ارتباطی به رویدادهای اخیر در غزه ندارد.

ورود پرچم‌های ملی کشورهای شرکت‌کننده بسیار رایج است و از نظر قانونی مشکلی ندارد ولی فلسطینی‌ها در این رقابت آوازخوانی حضور ندارند و ورود پرچم و نمادهای سیاسی آنها به تالار مجاز نیست.

اسرائیل در یوروویژن شرکت دارد و ورود پرچم این کشور به تالار قانونی است، با این‌ حال مقامات می‌گویند که با بنرهای حاوی پیام‌ها و شعارهای سیاسی طرفداران اسرائیل نیز برخورد خواهند کرد.

رقابت آوازخوانی اروپا یا یوروویژن، از پربیننده‌ترین رویداهای هنری در جهان است که امسال در شهر مالمو در سوئد برگزار می‌شود که در دوره قبلی قهرمان شد.

پلیس سوئد با اشاره به خطر تهدیدهای تروریستی، می‌گوید که یوروویژن تحت تدابیر شدید امنیتی خواهد بود. طرفدارن فلسطینی‌ها که خواستار اخراج اسرائیل از یوروویژن هستند، اعلام کردند که در نزدیکی محل برگزاری مسابقه، تظاهرات خواهند کرد.

شورای امنیت ملی اسرائیل روز پنجشنبه با صدور هشداری از شهروندان خود خواست از سفربه مالمو که «مرکز تظاهرات ضداسرائیلی است» خودداری کنند. به گفته این شورا، تروریست‌ها ممکن است با توجه به فضای ضد اسرائیلی موجود، از این فرصت برای حمله به اسرائیلی‌هایی که برای تماشای بوروویژن به سوئد می‌روند، استفاده کنند.

سوئد سال گذشته سطح تهدیدات تروریستی خود را به دلیل برخی حوادث مرتبط با سوزاندن قرآن که با اعتراض بسیاری از مسلمانان همراه شد، افزایش داد. ‌این موضوع، و ادامه جنگ در غزه، نگرانی‌های امنیتی هنگام برگزاری یوروویژن در مالمو را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG