لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

انتخاب «منیژه» خواننده روس تاجیک‌‌تبار برای یوروویژن جنجالی شد؛ مقامات روسیه انتقاد کردند


منیژه سنگین، خواننده روس تاجیک‌‌تبار
منیژه سنگین، خواننده روس تاجیک‌‌تبار

برخی از مقامات عالیرتبه سیاسی روسیه نیز به جمع منتقدان منیژه، خواننده تاجیک‌تبار، که امسال نماینده روسیه در رقابت آوازخوانی اروپا یا «یوروویژن» است، پیوستند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یکی از برجسته‌ترین نمایندگان مجلس روسیه در همراهی با محافظه‌کاران آن کشور، ضمن انتقاد شدید از این خواننده تاجیک‌تبار فمینیست، ترانه این هنرمند را «بی‌معنی» توصیف کرد، و نحوه گزینش او برای شرکت در یوروویژن را زیر سوال برد.

منیژه سنگین ۲۹ ساله با ترانه جنجالی «زن روس» در ماه مه به روتردام هلند می‌رود، تا به عنوان نماینده روسیه در رقابت آوازخوانی اروپا شرکت کند.

او در این اثر که ترانه آن‌ را نیز خودش سروده است، بر لزوم توانمندسازی زنان تأکید دارد، و آنها را تشویق می‌کند که تسلیم فشار‌های اجتماعی نشوند؛ فشارهایی که از زنان می‌خواهد فقط به زیبایی خود فکر کنند ‌و دنبال شوهر کردن یا بچه‌دار شدن باشند.

منیژه، که در آثارش به موضوعات دیگری مانند ناهنجاری‌های‌ اجتماعی، خشونت‌های خانگی، و حقوق جامعه دگرباشان جنسی نیز پرداخته است، اوایل ماه مارس گذشته با اجرای ترانه «زن روس» در تلویزیون دولتی روسیه، از سوی تماشاگران به عنوان نماینده این‌کشور در یوروویژن انتخاب شد.

اما این گزینش با خشم محافظه‌کاران، مسیحیان ارتدوکس، و برخی از سیاستمداران مواجه شده است.

چهارشنبه، والنتینا ماتوینکو رئیس مجلس اعلا و یکی از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، نیز به منتقدان پیوست و گفت که این شبکه دولتی روسیه باید درباره چگونگی گزینش منیژه توضیح دهد.

او از کسانی که با متن آهنگ آشنایی ندارند، خواست که به دقت به ترانه گوش دهند، چرا که اثری «بی‌معنی» و «عجیب» است.

رئیس مجلس اعلای روسیه در حالی این سخنان را بیان کرد که تعداد دیگری از نمایندگان مجلس نیز از گزینش منیژه به عنوان نماینده روسیه ابراز تعجب کرده‌اند.

منیژه سنگین
منیژه سنگین

به گفته منتقدان، این‌ ترانه معرف ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی روسیه نیست و اثری توهین‌آمیز برای زنان روسی محسوب می‌شود.

ولادیمیر پوتین از حامیان کلیسای ارتدوکس روسیه و گروه‌های محافظه‌کار اجتماعی محسوب می‌شود و اهمیت زیادی برای نظرات و دیدگاه‌های آنها قائل است.

اتحادیه زنان ارتدوکس روسیه خواستار ممنوعیت شرکت منیژه در یوروویژن شده است؛ چرا که به عقیده آنها اجرای او برای زنان روسیه زشت و توهین‌آمیز است، و به نفرت‌های قومی دامن می‌زند.

هر چند که امکان محرومیت منیژه یا جایگزینی او با خواننده دیگری وجود ندارد، ولی برخی پیشنهاد کرده‌اند که او به عنوان هنرمندی مستقل، و نه به عنوان نماینده روسیه، در یوروویژن شرکت کند.

منیژه متولد شهر دوشنبه در تاجیکستان است، و به دنبال جنگ‌های داخلی در این کشور، در سال ۱۹۹۴ همراه با خانواده خود به روسیه مهاجرت کرد.

او فعالیت‌های هنری خود را بصورت جدی از سال ۲۰۰۳ میلادی آغاز کرد، و آثار متنوعی در سبک‌های پاپ، الکترونیک، و بلو آی سول دارد.

منیژه در ترانه‌های خود از ‌واژه‌ها و کلماتی به زبان‌هایی مانن‌‌د روسی، فارسی، و عربی استفاده می‌کند و آثارش نوعی موسیقی‌ تلفیقی و چند فرهنگی‌ محسوب می شود.

علی‌رغم انتقادات محافظه‌کاران، بسیاری از طرفداران منیژه در روسیه و سایر کشورهای جهان، از او در شبکه‌های اجتماعی حمایت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG