لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

دیدگاه | یادداشت یک نویسنده در نیویورک تایمز: طرح صلح مضحک جرد کوشنر شکست خورده است


جرد کوشنر در کنار ایوانکا ترامپ در مراسم امضای «پیمان ابراهیم» در کاخ سفید - سپتامبر ۲۰۲۰
جرد کوشنر در کنار ایوانکا ترامپ در مراسم امضای «پیمان ابراهیم» در کاخ سفید - سپتامبر ۲۰۲۰

«میشل گلدبرگ» نویسنده، در روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای نوشت که «طرح مضحک» جرد کوشنر برای صلح میان اسرائيل و فلسطینی‌ها شکست خورده است.

میشل گلدبرگ از سال ۲۰۱۷ ستون‌نویس بوده و چندین کتاب درباره سیاست، دین، و حقوق زنان نوشته است. او بخشی از تیمی بود که جایزه ۲۰۱۸ پولیتزر را به دلیل گزارش کردن درباره آزارهای جنسی در محیط کار منتشر کرد.

نویسنده مقاله می‌گوید کوشنر دو ماه پیش در وال استریت ژورنال نوشته بود که «ما شاهد آخرین بقایای آن‌چه ستیز اعراب-اسرائيل شناخته می‌شد، هستیم.»

گلدبرگ می گوید که کوشنر به نتایج پیمان ابراهیم، طرح قلابی صلح خاورمیانه، اشاره داشت. به گفته نویسنده، در قلب این اطمینان بیش از حد جرد کوشنر به خود، این داستان مرگبار بود که فلسطینی ها چنان سرافکنده و شکست خورده هستند که اسرائيلی ها می توانند تقاضاهای آنها را نادیده بگیرند.

کوشنر نوشته بود: «یکی از دلایل ادامه یافتن ستیز اعراب-اسرائيل برای این مدت طولانی این تصور بود که این ستیز، تنها پس از آن که اسرائيل و فلسطینی ها اختلافات خود را برطرف کنند، قابل حل و فصل خواهد بود.»

به گفته گلدبرگ، آمریکا برای دور زدن اختلافات به کشورهای عرب و مسلمان دیگر برای عادی‌سازی روابط با اسرائيل رشوه داد. امارات متحده عربی به یک معامله بزرگ اسلحه دست یافت. مراکش حمایت ترامپ را برای ضمیمه کردن «صحرای غربی» کسب کرد و نام سودان از فهرست آمریکا در رابطه با حامیان تروریسم خارج شد.

گلدبرگ می نویسد، اما وقوع درگیری ها در روزهای اخیر چیزی را که هرگز نباید در مورد آن تردید ایجاد می شد، روشن ساخت: عدالت برای فلسطینی ها یک پیش شرط برای رسیدن به صلح است و یکی از دلایلی که عدالت کمی برای فلسطینی ها بوده، سیاست خارجی ایالات متحده است.

گلدبرگ می گوید می توان حماس و حملات راکتی آن را محکوم کرد و همچنان این را پذیرفت که درگیری جاری با تولد حس بیش از حد اسرائيل برای معافیت از مجازات آغاز شد.

گلدبرگ می گوید آمریکا دهه ها پروژه اشغال و شهرک سازی را میسر کرده بود و این امری نیست که با ترامپ آغاز شده باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

در همین رابطه بخوانید:

دیدگاه‌ | یادداشت مایک پنس در نشنال ریویو: خشونت‌ها در اسرائیل نتیجه ضعف بایدن است

XS
SM
MD
LG