لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۹

دیدگاه | پیشنهاد نیویورک تایمز برای احیای برجام و ایجاد منطقه عاری از تسلیحات اتمی در خلیج فارس


نیروگاه هسته‌ای بوشهر - آرشیو
نیروگاه هسته‌ای بوشهر - آرشیو

نیویورک تایمز راه پیش رو برای مشکل ایران را خلیج فارسی عاری از تسلیحات اتمی می‌داند.

شورای سردبیری نیویورک تایمز در سرمقاله‌ای، تاریخ انقراض برخی از قیود برجام را دلیل لزوم باز نگاه داشتن راه برای توافق‌های بعدی‌ می‌داند که از نگرانی‌های واقعی در باره جاه‌طلبی‌های درازمدت حکومت ایران بکاهند و جلوی راه افتادن مسابقه اتمی در منطقه را بگیرند.

شورای سردبیری نیویورک تایمز خوشبین است و فضا را برای دست یافتن به دست کم نوعی احیای برجام، موافق می‌بیند و می‌افزاید رهبر جمهوری اسلامی، صاحب واقعی قدرت در کشور، مایل است احیای برجام پیش از آغاز کار رئیس جمهوری جدید، که انتظار می‌رود رئیس قوه‌ قضائیه باشد، میسر شود.

نیویورک تایمز می‌نویسد: «اگر اکنون توافقی حاصل شود، آقای رئیس از برکات آن بهره‌مند خواهد شد بدون اینکه مجبور به پذیرفتن مسئولیت آن، یا سقوط مجدد آن، باشد.»

نیویورک تایمز استدلال می‌کند که حکومت ایران حاضر نباشد تنها قدرت منطقه باشد که محدودیت‌های درازمدت را می‌پذیرد. بنابراین، هدف باید این باشد که دیگر کشورهای منطقه‌ خلیج فارس نیز به همان محدودیت‌های سرسختانه منع گسترش تسلیحات اتمی، تن بدهند، و عملا یک منطقه عاری از تسلیحات اتمی در خلیج فارس به وجود بیاورند و جلوی پدید آمدن مسابقه تسلیحات اتمی را بگیرند.

مقاله در پاسخ به آنهایی که با توجه به داشتن بمب اتمی اعلام نشده، ولی مذاکره‌ناپذیر اسرائیل، فکر منطقه عاری از بمب اتمی را ناممکن می‌دانند، می‌گوید همچنان امکان دارد که چنین توافقی میان ایران و همسایگان عرب آن، حاصل شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG